Pierwszy wycofany A380 Emirates zostanie poddany recyklingowi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich
- Emirates podpisują umowę z firmą Falcon Aircraft Recycling z siedzibą w ZEA, aby dzięki pionierskiemu programowi upcyklingu i recyklingu ratować wycofane samoloty przed wysypiskiem śmieci.
- Do sprzedaży w nadchodzących miesiącach wprowadzone zostaną: kultowy bar pokładowy A380 pierwszej generacji i inne elementy wyposażenia kabiny, które zostaną przekształcone w meble na zamówienie, a także szereg pamiątek lotniczych i artykułów detalicznych.
- Część zysków ze sprzedaży trafi na rzecz Emirates Airline Foundation, organizacji charytatywnej linii lotniczych, która koncentruje się na pomocy pokrzywdzonym dzieciom na całym świecie.
3 listopada 2021 r. – Warszawa, Polska – Linie Emirates podpisały umowę z firmą Falcon Aircraft Recycling z siedzibą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich w ramach pionierskiej inicjatywy, która zakłada, że pierwszy wycofany samolot A380 zostanie poddany recyklingowi i przetworzeniu, co radykalnie zmniejszy wpływ procesu rozbiórki na środowisko i znacznie ograniczy ilość odpadów na wysypiskach.
Szeroko zakrojone działania związane z odzyskiem materiałów będą w całości prowadzone w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, macierzystej bazie linii lotniczych, co jeszcze bardziej zmniejszy ślad środowiskowy projektu.
Coraz częściej wycofywane samoloty są wysyłane do odległych miejsc i pozostawiane tam marnieją po rozebraniu ich na części. Tradycyjne projekty ratownictwa i recyklingu skupiają się na odzyskiwaniu tylko dochodowych komponentów, co oznacza, że znaczna część samolotu trafia na wysypisko na długie lata. Warto pamiętać, że wiele elementów samolotów może być trudnych do recyklingu lub utylizacji, na przykład tkaniny ognioodporne i materiały kompozytowe.
- Cieszymy się, że możemy współpracować z Falcon Aircraft Recycling przy tym wyjątkowym projekcie. To, że w całości zostanie przeprowadzony on w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, świadczy o silnym ekosystemie lotniczym i wyjątkowych możliwościach, które ZEA zbudowały w swojej krótkiej historii. Dzięki tej inicjatywie nasi klienci i fani mogą zabrać do domu kawałek historii lotnictwa, jednocześnie ratując cenne materiały przed wysypiskiem i przyczyniając się do charytatywnej akcji za pośrednictwem Fundacji Linii Lotniczych Emirates. To eleganckie „rozwiązanie emerytalne” dla tego kultowego samolotu i naszego flagowego okrętu– powiedział Sir Tim Clark, prezes linii lotniczych Emirates.
- To nasz jak dotąd najbardziej ambitny projekt, w ramach którego nastąpi pierwsza dekonstrukcja A380 poza Europą. Około 190 ton różnych metali, tworzyw sztucznych, kompozytów z włókna węglowego i innych materiałów zostanie usuniętych z samolotu i przekazanych do recyklingu lub ponownego wykorzystania w ramach naszego programu upcyklingu realizowanego przez Wings Craft. Program odzyskiwania zostanie zrealizowany w całości w Zjednoczonych Emiratach Arabskich z gwarancją, że większość części samolotu znajdzie drugie życie. Jesteśmy dumni, że wygraliśmy ten kontrakt, co podkreśla zaufanie Emirates do światowej klasy możliwości dostępnych w ZEA. Nasze zespoły są obecnie zajęte planowaniem i koncepcjami stworzenia pierwszej partii unikalnych przedmiotów z recyklingu. Nie możemy się doczekać, aby wkrótce ujawnić więcej informacji na temat artykułów detalicznych – podkreśla Andrew Tonks, Dykretor Falcon Aircraft Recycling.
Po zakończeniu swojej ostatniej misji komercyjnej, A6-EDA, pierwszy samolot A380 Emirates, został wycofany z eksploatacji i przeniesiony do Centrum Inżynieryjnego linii lotniczych, gdzie inżynierowie Emirates odzyskali nadające się do użytku komponenty, takie jak silniki, podwozie i elementy sterowania lotem. Samolot został następnie wyrejestrowany i przekazany zespołowi Falcon Aircraft Recycling, który rozpoczął proces jego starannego rozbioru.
We współpracy z Wings Craft, inną firmą z siedzibą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, która specjalizuje się w produkcji niestandardowych mebli i towarów z materiałów lotniczych, Falcon Aircraft Recycling zaprojektuje i wyprodukuje unikalne przedmioty kolekcjonerskie i detaliczne z materiałów i części usuniętych z samolotu. Przedmioty te będą wprowadzane do sprzedaży etapami w nadchodzących miesiącach.
Część zysków ze sprzedaży wszystkich elementów upcyklingowych i poddanych recyklingowi z pierwszego wycofanego przez Emirates A380 zostanie przekazana Fundacji Emirates Airline. Pierwszy samolot A380 Emirates, wcześniej działający jako A6-EDA, „przeszedł na emeryturę” po wspaniałych doświadczeniach wielu lotów.
Kilka najważniejszych faktów dotyczących samolotu:
- dostarczony z Airbus w Hamburgu w dniu 28 lipca 2008 r.
- pierwszy lot komercyjny: Dubaj-Nowy Jork JFK w dniu 1 sierpnia 2008 r.
- ostatni lot komercyjny: Singapur–Dubaj 8 marca 2020 r.
- całkowita liczba lotów: 6 319
- odwiedzone lotniska: 62
Falcon Aircraft Recycling
Założona w 2013 roku firma Falcon Aircraft Recycling jest pierwszą w pełni akredytowaną firmą zajmującą się recyklingiem samolotów w Zjednoczonych Emiratach Arabskich z programami dekonstrukcji na lotniskach Dubai Industrial City i Fujairah International Airport. Ściśle współpracując z Zarządem Lotniska i Lotnictwem Cywilnym, Falcon Aircraft Recycling zapewnia opłacalne i przyjazne dla środowiska rozwiązania dla problemu wycofywanych samolotów. Więcej informacji na temat firmy i jej projektów można znaleźć na stronie: www.falconaircraftrecycling.com
Fundacja Linii Lotniczych Emirates
Działa pod patronatem Jego Wysokości Szejka Ahmeda bin Saaeda Al. Maktouma, Prezesa i Dyrektora Generalnego linii lotniczych Emirates oraz Grupy Emirates. Jest organizacją, której celem jest zmienianie życia i wspieranie niektórych istotnych spraw społecznych. Fundacja wspiera obecnie 14 projektów w 9 krajach, pomagając poprawić życie potrzebujących dzieci na całym świecie niezależnie od granic geograficznych, politycznych czy religijnych. Aby przekazać darowizny i uzyskać więcej informacji o Fundacji i jej projektach warto odwiedzić http://www.emiratesairlinefoundation.org/.
Kontakt dla mediów
Masz pytania? Skontaktuj się z nami
Elżbieta Górecka-Wysocka
Senior Account Manager
MSL
O Emirates
Od momentu założenia w 1985 r. linie Emirates otrzymały ponad 500 międzynarodowych nagród za niezrównanej jakości obsługę pasażera.
Linie mają siedzibę w Dubaju, jednym z niewielu miast na świecie, które realizuje politykę otwartych przestworzy, i obok 150 innych linii lotniczych prowadzą działalność na zasadach swobodnej i uczciwej konkurencji.
Flota linii składa się z 270 szerokokadłubowych maszyn, w tym 12 samolotów towarowych, i należy do najmłodszych w przestworzach. Obecnie linie Emirates oczekują na dostawę 214 samolotów.
Linie Emirates obsługują loty w 157 kierunkach w 83 krajach Europy, Ameryki Północnej i Południowej, Bliskiego Wschodu, Afryki, Azji Południowej, Dalekiego Wschodu i Australazji.
Zapraszamy na stronę Emirates www.emirates.com