Emirates
Informacje prasowe

Grupa Emirates ogłasza rekordowe wyniki za pierwsze półrocze 2023/24

  • Grupa Emirates: Rekordowy zysk w pierwszym półroczu – 10,1 mld AED (2,7 mld dolarów), tj. o 138% więcej w porównaniu z tym samym okresem w zeszłym roku, możliwy dzięki dużemu zapotrzebowaniu na loty międzynarodowe w poszczególnych regionach. Wzrost przychodów o 20% do 67,3 mld AED (18,3 mld dolarów).
  • Linie Emirates: Przychody wzrosły o 19% do 59,5 mld AED (16,2 mld dolarów), a zysk wyniósł 9,4 mld AED (2,6 mld dolarów) – o 134% więcej niż w analogicznym okresie w roku poprzednim. Wynik świadczy o tym, że przewoźnik jest w stanie zaspokoić wysokie zapotrzebowanie w różnych regionach poprzez zwiększenie oferowania oraz zdobyć klientów dzięki stałym inwestycjom w produkty i usługi.
  • dnata: W związku z intensyfikacją działalności, przychody wzrosły o 27% do 9,3 mld AED (2,5 mld dolarów), a zysk wyniósł 709 mln AED (193 mln dolarów) – o 200% więcej niż w analogicznym okresie w roku poprzednim.

13 listopada 2023 r. – Warszawa, Polska – Grupa Emirates właśnie ogłosiła najlepsze półroczne wyniki finansowe w swojej historii. W pierwszych sześciu miesiącach roku 2023/24 grupa odnotowała zysk netto w wysokości 10,1 mld AED (2,7 mld dolarów), bijąc zeszłoroczny rekord – 4,2 mld AED (1,2 mld dolarów) – o 138%.

EBITDA na poziomie 20,6 mld AED (5,6 mld dolarów) to wyraźna poprawa względem zeszłorocznego wyniku 15,3 mld AED (4,2 mld dolarów), co świadczy o wysokiej rentowności operacyjnej grupy.

Przychody grupy w pierwszych sześciu miesiącach roku finansowego 2023/24 wyniosły 67,3 mld AED (18,3 mld dolarów) – o 20% więcej niż w zeszłym roku, kiedy wyniosły 56,3 mld AED (15,3 mld dolarów). Było to możliwe dzięki wysokiemu zapotrzebowaniu na przewozy lotnicze na całym świecie, które stale rosło od czasu zniesienia ograniczeń epidemiologicznych w podróżowaniu. 

Grupa zakończyła pierwsze półrocze 2023/24 na dobrym poziomie płynności – 42,7 mld AED (11,6 mld dolarów) wg stanu na dzień 30 września 2023 w porównaniu z 42,5 mld AED (11,6 mld dolarów) 31 marca 2023. Grupa wykorzystała duże rezerwy gotówkowe, finansując spłatę długów i inne potrzeby biznesowe. Do tej pory spłaciła 9,2 mld AED z tytułu pożyczek zaciągniętych w czasie pandemii COVID-19. Ponadto grupa wypłaciła właścicielowi dywidendę w wysokości 4,5 mld AED zgodnie z deklaracją na koniec roku finansowego 2022/23.

– Tak, jak założyliśmy, wyszliśmy z trudnych czasów pandemii wzmocnieni i w lepszej kondycji. Grupa pobiła poprzednie rekordy, odnotowując najlepsze wyniki półroczne w naszej historii. Zysk w pierwszych sześciu miesiącach roku 2023/24 zbliżył się do naszego rekordowego wyniku za cały rok 2022/23. To ogromne osiągnięcie, które świadczy o umiejętnościach i zaangażowaniu zespołu, sile naszego modelu biznesowego oraz wpływie wizji i polityki Dubaju, które umożliwiły stworzenie silnego, wytrzymałego i nowoczesnego sektora lotniczego – powiedział Jego Wysokość Szejk Ahmed bin Saeed Al Maktoum, prezes zarządu Grupy Emirates.

– W obrębie całej grupy nieustannie rozwijamy działalność z zachowaniem bezpieczeństwa i sprawnie zaspokajamy zapotrzebowanie klientów. Udoskonaliliśmy szereg usług i produktów, aby klienci wybierali właśnie nas i zamierzamy nadal inwestować w zespół, produkty, partnerów i technologię, chcąc zwiększyć nasze możliwości i przygotować się na przyszłość.

W pierwszej połowie roku 2023/24 spodziewamy się, że zapotrzebowanie klientów poszczególnych działów naszej grupy pozostanie wysokie, i zachowamy elastyczność w dysponowaniu zasobami na tym dynamicznym rynku. Jednocześnie zwracamy szczególną uwagę na trudności w postaci rosnących cen paliwa, umocnienia dolara amerykańskiego, kosztów inflacji i sytuacji geopolitycznej – dodał Szejk Al Maktoum.

W związku ze wzrostem oferowania i rozwojem działalności zespół Grupy Emirates powiększył się o 6% względem stanu z 31 marca 2023 do 108 996 osób wg stanu na 30 września 2023. Zarówno Emirates, jak i dnata kontynuują także ukierunkowane kampanie rekrutacyjne z myślą o przyszłych potrzebach.

Linie Emirates 

Linie Emirates cały czas rozwijały operacje lotnicze na całym świecie, zwiększając oferowanie i liczbę połączeń przez hub w Dubaju zgodnie z zapotrzebowaniem klientów na poszczególnych rynkach. W pierwszej połowie roku 2023/24 przewoźnik wznowił loty A380 na Bali, a także do Pekinu, Birmingham, Casablanki, Nicei, Szanghaju i Tajwanu.

Z kolei w lipcu uruchomił codzienne bezpośrednie połączenia do Montrealu – nowego kierunku i swojego drugiego lotniska w Kanadzie.

Z myślą o zwiększeniu oferty lotów w pierwszym półroczu 2023/24 zostały zawarte porozumienia code-share lub interline między Emirates a ośmioma liniami: Aegean Airlines, Air Canada, Etihad Airways, Kenya Airways, Philippine Airlines, Maldivian, Sri Lankan Airlines i United Airlines. Umowa codeshare między Emirates i Qantas, w ramach której ze wspólnej siatki połączeń od 2013 roku skorzystało ponad 15 mln podróżujących, doczekała się zgody na jej przedłużenie o kolejnych pięć lat do 2027 roku.

W dniu 30 września linie Emirates obsługiwały loty pasażerskie i towarowe do 144 portów lotniczych z użyciem całej floty Boeingów 777 i 104 Airbusów A380. W pierwszym półroczu 2023/24 przewoźnik poddał modernizacji wyposażenia dziesięciu Airbusów A380, gruntownie odświeżając ich wnętrza i wprowadzając najnowsze produkty pokładowe, w tym fotele klasy ekonomicznej premium. Dzięki temu linie mogły zaoferować podróż w tej szczególnie popularnej klasie na kolejnych trasach, m.in. do Nowego Jorku-JFK, Houston, San Francisco, Los Angeles i Singapuru.

W pierwszej połowie 2023/24 linie Emirates rozpoczęły nową światową kampanię reklamową z udziałem hollywoodzkiej aktorki Penelope Cruz. Ponadto zwiększyły wygodę podróży dzięki m.in. nowemu terminalowi odpraw w Dubai International Financial Centre, bezpłatnemu Wi-Fi na pokładzie dla członków programu Emirates Skywards, a od niedawna także możliwości rezerwowania posiłków przed lotem.

Całkowite oferowanie w pierwszych sześciu miesiącach roku wzrosło o 25% do 28,5 mld tonokilometrów (ATKM) dzięki rozszerzeniu oferty lotów. Zdolność przewozowa mierzona wg liczby dostępnych miejsc przypadających na kilometr (ang. Available Seat Kilometres, ASKM) zwiększyła się o 30%, natomiast przepływ pasażerów mierzony wg przychodu z pasażerokilometra (ang. Revenue Passenger Kilometres, RPKM) wzrósł o 35%. Średni współczynnik wypełnienia miejsc (ang. Passenger Seat Factor) wyniósł 81,5% – w analogicznym okresie ubiegłego roku było to 78,5%.

W dniach od 1 kwietnia do 30 września 2023 linie Emirates przewiozły 26,1 mln pasażerów, o 31% więcej w porównaniu z identycznym okresem w zeszłym roku. W pierwszym półroczu Emirates SkyCargo przewiózł 1 035 000 ton ładunku – o 11% więcej niż w analogicznym okresie w roku poprzednim pomimo ogólnego osłabienia na globalnym rynku lotniczych przewozów cargo. Świadczy to o tym, że przewoźnik jest w stanie zapewnić klientom specjalistyczne produkty zgodnie z zapotrzebowaniem i oferuje znakomity wybór połączeń obsługiwanych przez samoloty towarowe
i pasażerskie.

Zysk Emirates w pierwszej połowie roku 2023/24 osiągnął rekordowy poziom 9,4 mld AED (2,6 mld dolarów). Dla porównania w tym samym okresie w roku poprzednim przewoźnik odnotował zysk 4,0 mld AED (1,1 mld dolarów). Przychody Emirates, w tym inne przychody operacyjne, w wysokości 59,5 mld AED (16,2 mld dolarów) wzrosły o 19% w porównaniu z 50,1 mld AED (13,7 mld dolarów) w analogicznym okresie poprzedniego roku.

Linie zawdzięczają rekordowe wyniki wysokiemu zapotrzebowaniu na międzynarodowe loty pasażerskie na poszczególnych rynkach i swojej zdolności do jego zaspokojenia oraz znakomitej ofercie usług w korzystnej cenie.

Bezpośrednie koszty operacyjne (w tym paliwa) Emirates wzrosły o 9% w związku z rozwojem działalności. Paliwo wciąż stanowi największą część kosztów operacyjnych ponoszonych przez linie – 34% w porównaniu z 38% w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Z uwagi na wysokie zapotrzebowanie i zwiększenie działalności w pierwszym półroczu wynik EBITDA Emirates wzrósł o 33% do 19,5 mld AED (5,3 mld dolarów). Dla porównania w analogicznym okresie ubiegłego roku wyniósł on 14,7 mld AED (4,0 mld dolarów).

dnata

Spółka dnata konsekwentnie intensyfikowała działalność w zakresie cargo, obsługi naziemnej, cateringu, handlu detalicznego i usług turystycznych. Przełożyło się to na duży wzrost przychodów w pierwszym półroczu 2023/24.

W pierwszej połowie 2023/24 działy cateringu i usług lotniskowych, pozyskały nowych ważnych klientów i rozwinęły współpracę z dotychczasowymi zleceniodawcami na całym świecie. Świadczy to o umiejętnej obsłudze coraz bardziej złożonych operacjach linii lotniczych korzystających z usług spółki, a także wysokiej jakości oferowanych produktów i usług pomimo utrzymujących się na wielu rynkach wyzwań natury operacyjnej, takich jak niedobór wykwalifikowanych pracowników, problemy logistyczne czy presja inflacyjna. 

Ponadto dnata w dalszym ciągu dokonywała strategicznych inwestycji w działalność i wdrażała innowacyjne rozwiązania oraz inne inicjatywy, które pozwolą lepiej reagować na potrzeby klientów. Wśród najważniejszych wydarzeń pierwszej połowy 2023/24 warto wymienić: zwiększenie udziałów w czołowym brytyjskim biurze podróży Imagine Cruising, specjalizującym się w rejsach wycieczkowych i wczasach stacjonarnych do 81,4% poprzez nabycie dodatkowego pakietu 29%, wdrożenie sztucznej inteligencji w celu usprawnienia operacji i możliwości obsługi cargo przez dnata w Singapurze, a także zmianę paliwa w pojazdach transportu drogowego w ZEA używanych przez dnata Logistics, Arabian Adventures, Alpha Flight Services i City Sightseeing na mieszankę biopaliw w celu ograniczenia emisji i w odpowiedzi na rosnące oczekiwania klientów, którzy szukają środków transportu o mniejszym oddziaływaniu na środowisko.

Przychody dnata, w tym inne przychody operacyjne, w wysokości 9,3 mld AED (2,5 mld dolarów) wzrosły o 27% względem 7,3 mld AED (2,0 mld dolarów) w analogicznym okresie poprzedniego roku.

Całkowity zysk dnata wyniósł 709 mln AED (193 mln dolarów) w porównaniu z 236 mln AED (64 mln dolarów) w roku poprzednim.

Obsługa lotniskowa w dalszym ciągu generuje największą część przychodu dnata – 4,1 mld AED (1,1 mld dolarów), co stanowi wzrost o 18% w porównaniu z tym samym okresem w roku ubiegłym. Dzieje się tak, dzięki coraz intensywniejszej działalności linii korzystających z usług spółki, zwłaszcza w Australii, Singapurze, Wielkiej Brytanii i ZEA. Liczba samolotów obsłużonych przez dnata wzrosła o 11% do 384 656. Ponadto spółka przeładowała 1,3 mln ton cargo – o 5% mniej niż w roku poprzednim, co świadczy o dalszym słabnięciu światowego rynku lotniczego cargo po okresie gwałtownego wzrostu wywołanego przez pandemię.

Przychody z usług cateringu i handlu detalicznego dnata wyniosły 3,5 mld AED (942 mln dolarów), co stanowi wzrost o 45%, na co wpływ miało znaczące zwiększenie produkcji w Australii, Włoszech, Wielkiej Brytanii i USA w odpowiedzi na zapotrzebowanie klientów. Liczba dostarczonych posiłków wzrosła o 31% do 66,3 mln w porównaniu z 50,5 mln w zeszłym roku.

Dział turystyczny przyniósł dnata przychody w wysokości 1,4 mld AED (375 mln dolarów), o 16% więcej względem 1,2 mld AED (323 mln dolarów) w analogicznym okresie ubiegłego roku. Dobre wyniki przyniosła spółka Destination Asia działająca w sektorze destination management w Azji, a także organizator rejsów wycieczkowych Imagine Cruising, w którym dnata nabyła pakiet kontrolny. Całkowita wartość transakcji sprzedaży usług turystycznych wyniosła 4,0 mld AED (1,1 mld dolarów) w porównaniu z 3,5 mld AED (960 mln dolarów) w tym samym okresie w roku poprzednim.

Załączniki

hhsheikhahmed.jpg

hhsheikhahmed

jpg 3,1 MB
pobierz
emiratesgrouph12023-24-hr2.jpg

emiratesgrouph12023-24-hr2

jpg 3,8 MB
pobierz
emiratesgroupemployees.jpg

emiratesgroupemployees

jpg 1,7 MB
pobierz

Kontakt dla mediów

Masz pytania? Skontaktuj się z nami

Elżbieta Górecka-Wysocka

Senior Account Manager

MSL

Zuzanna Cholewa

Account Director

MSL


O Emirates

Linie lotnicze Emirates, obsługujące pasażerów międzynarodowych, rozpoczęły działalność w Polsce w 2013 roku, wypełniając niszę w segmencie lotów długodystansowych. Dzienne połączenia z Warszawy do Dubaju obsługiwane są przez ultranowoczesne Boeingi 777-300ER w dwu- i trzyklasowej konfiguracji, oferując pasażerom nowy wymiar podróżowania.

Ze swojego globalnego węzła w Dubaju linie Emirates obsługują pasażerów na sześciu kontynentach, świadcząc wysokiej jakości usługi transportu lotniczego, które wspomagają rozwój turystyki i wymiany handlowej. Linia zdobyła uznanie pasażerów za wiodące w branży usługi na ziemi i w powietrzu, świadczone przez pełnych pasji pracowników reprezentujących ponad 160 narodowości.

Linie Emirates dysponują największą na świecie flotą szerokokadłubowych samolotów Boeing 777 i Airbus A380, oferując przestronne kabiny i wyjątkowe usługi na pokładzie, takie jak podniebny salonik pokładowy i prysznic Shower Spa na pokładach samolotów A380 oraz system rozrywki pokładowej ice dostępny na wszystkich fotelach, który 17 lat z rzędu zajmuje czołowe miejsca w rankingu "best in sky". Emirates angażują się w działalność proekologiczną i skupiają się na trzech obszarach: ograniczeniu emisji, odpowiedzialnej konsumpcji oraz ochronie dzikiej przyrody i siedlisk. 

Zapraszamy na stronę Emirates www.emirates.com.