Pionierski projekt upcyklingu śmigieł z wiatraków na osiedlu mieszkaniowym Yareal
Lista przynależnych kategorii publikacji
Wspólnie z konsorcjum spółek sektora energetyki wiatrowej i recyklingu Yareal planuje wyposażanie inwestycji mieszkaniowych w elementy wykonane z poddanych upcyklingowi łopat elektrowni wiatrowych. Pionierskim na polskim rynku projektem zastosowania m.in. ręcznie wyprodukowanych mebli ze śmigieł likwidowanych wiatraków stanie się jedno z warszawskich osiedli dewelopera. Pierwsze konstrukcje z łopat pojawią się już przy biurze sprzedaży nowej inwestycji Yareal. Docelowo również przestrzenie wspólne osiedla mają zostać wyposażone w małą architekturę powstałą z przetworzonych śmigieł wykonanych z trwałego kompozytu, który nie wchodzi w reakcję ze środowiskiem.
To pierwszy w Polsce tak duży projekt zakładający szerokie zastosowanie łopat z recyklingu w nowo powstającej inwestycji mieszkaniowej. Decyzja Yareal o pilotażowym wykorzystaniu elementów śmigieł w budownictwie to kontynuacja strategii promowania rozwiązań bazujących na wykorzystaniu surowców pochodzących z odzysku i ograniczających negatywny wpływ działalności człowieka na środowisko. Już wcześniej w inwestycjach dewelopera wdrażano technologie zgodne z założeniami tzw. gospodarki obiegu zamkniętego. Największą skalę Yareal osiągnął dotychczas w sztandarowej inwestycji biurowej, kompleksie LIXA, gdzie zamontowano na elewacjach ponad 120 ton aluminiowych profili wykonanych z surowca pochodzącego z odzysku. Firma wciąż poszukuje możliwych do wdrożenia w kolejnych inwestycjach rozwiązań dla budownictwa, zapewniających realną redukcję CO2 i ograniczających wpływ na środowisko. Zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju do pakietu rozwiązań recyklingowych Yareal włącza kolejny projekt, tym razem pozwalający na ponowne wykorzystanie wycofanych z eksploatacji łopat śmigieł elektrowni wiatrowych.
„Pierwszym krokiem w projekcie zastosowania śmigieł z recyklingu będzie urządzenie otoczenia biura sprzedaży kolejnego osiedla Yareal w Warszawie oraz ustawienie totemu reklamowego wykonanego z łopaty wiatraka. Na terenie inwestycji planujemy z kolei wprowadzić małą architekturę wykonaną z elementów śmigieł, jednak już w dużo szerszym zakresie. Mogą to być nie tylko kompozytowe meble, czy donice, ale również plenerowe stacje do przewijania i karmienia niemowląt, a nawet znacznie większe konstrukcje jak np. zadaszenia parkingów rowerowych. Zamiast kupować wyposażenie wykonane z nowych surowców, wykorzystamy już istniejące, niezwykle trwałe i wytrzymałe materiały, które przestały być potrzebne w ich pierwotnym zastosowaniu. Wspólnie z ekspertami od recyklingu projektujemy właśnie wyposażenie oraz zagospodarowanie przestrzeni wspólnych rozległego patio osiedla, a także przylegającego do inwestycji ogólnodostępnego parku, który będziemy rozbudowywać w ramach realizacji kolejnych etapów. Już teraz rozważamy zastosowanie podobnych rozwiązań w kolejnych inwestycjach mieszkaniowych i biurowych” – wyjaśnia Jacek Zengteler, dyrektor generalny Yareal.
Zgodnie z treścią podpisanego listu intencyjnego, partnerem Yareal w realizacji projektu upcyklingu śmigieł i wykorzystania ich w działalności deweloperskiej będzie konsorcjum firm, złożone z reprezentującej energetykę wiatrową GP RENEWABLES GROUP, P.W. ANMET z branży recyklingu oraz marki WINGS FOR LIVING. Efektem bliskiej współpracy GP Renewables z firmą P.W. ANMET, jest wybudowana kilka tygodni temu pierwsza w Polsce kładka dla rowerzystów i pieszych w Szprotawie, wykonana zgodnie z ideą upcyklingu łopat wiatraków. Zagospodarowanie zużytych elementów elektrowni wiatrowych staje się coraz większym wyzwaniem w skali globalnej. Tymczasem wycofane z użytku śmigła mogą w architekturze krajobrazu współtworzyć i zdobić przestrzenie miejskie nawet przez kilkadziesiąt lat. Meble, ławki, bloki geotechniczne, a nawet niewielkie mosty powstałe na skutek recyclingu, są w co najmniej 90% skonstruowane z odpowiednio pociętych i przetworzonych łopat pochodzących z odzysku.
„To masywne konstrukcje, które - choć prezentują się lekko i nowocześnie - bardzo trudno zniszczyć, a nawet uszkodzić. Zaprojektowane na potrzeby Yareal meble do przestrzeni miejskiej będą odporne na zmienne warunki pogodowe i łatwe w utrzymaniu. Elementy ponownie wykorzystanego kompozytu mogą zostać oznaczone informacją, z jakiej farmy wiatrowej pochodzą oraz ile zielonej energii wytworzyło śmigło w swoim ‘pierwszym życiu’. Pozwoli to zaaranżować np. skwer, czy ogród w niepowtarzalnym stylu, a jednocześnie urealnić ideę ‘drugiego życia’ wiatraka, który przez kolejne dziesięciolecia będzie służył np. jako rekreacyjna leżanka, stół, czy wiata chroniąca rowery przed opadami” – dodaje Jakub Kosiński, Chief Marketing Officer GP Renewables.
Yareal stale rozszerza zaangażowanie na rzecz ograniczenia wpływu działalności deweloperskiej na środowisko. Kluczowym zobowiązaniem firmy jest certyfikacja wszystkich zrównoważonych inwestycji – mieszkaniowych i biurowych – w systemie oceny wielokryterialnej BREEAM. Certyfikowanie inwestycji pozwala na ocenę skali odziaływania projektów oraz na redukcję wpływu, jaki budowa, a potem gotowe budynki wywierają na środowisko. Yareal jest liderem pod względem liczby certyfikowanych budynków mieszkalnych. Firma zgromadziła już 12 certyfikatów BREEAM obejmujących prawie 40 budynków wielorodzinnych i domów, które w większości otrzymały ocenę Very Good, czyli najwyższą, jaką przyznano dotychczas budynkom mieszkalnym w Polsce. Aktualnie także jeden z projektów mieszkaniowych Yareal uczestniczy w pilotażowym programie nowego polskiego certyfikatu oceny wielokryterialnej „Zielony Dom”.
W projektach deweloperskich realizowanych przez Yareal wykorzystywane są m.in. materiały odporne na szkodliwy wpływ ocieplającego się klimatu. Ważnym elementem ograniczania oddziaływania osiedli na środowisko jest jakość terenów wspólnych oraz roślinność projektowana przez profesjonalnych ekologów, dobierających drzewa, krzewy, byliny i trawy z gatunków rodzimych, nie wymagających szczególnej pielęgnacji. Standardem w inwestycjach Yareal są bardzo wydajne czujniki ruchu i zmierzchu, które włączają oświetlenie wyłącznie wtedy, gdy naprawdę jest potrzebne. Osiedla mieszkaniowe Yareal coraz częściej są wyposażane w elektrownie słoneczne, zapewniające niezależne zasilanie odnawialną energią zużywaną m.in. do oświetlenia przestrzeni wspólnych, takich jak hale garażowe, czy tereny zielone. W przyszłości deweloper planuje kolejne projekty zgodne z założeniami zrównoważonego rozwoju, zakładające upowszechnianie w budownictwie rozwiązań bazujących na recyklingu i upcyklingu.
Kontakt dla mediów
Masz pytania? Skontaktuj się z nami
* * *
Yareal Polska, wiodący deweloper w Polsce i lider pod względem jakości, jest spółką należącą do Yareal International N.V., firmy działającej na europejskim rynku nieruchomości. Realizowane przez Yareal na polskim rynku projekty z zakresu nieruchomości mieszkaniowych i biurowych wyróżniają się niezmiennie najwyższym poziomem jakości i elastyczności wprowadzanych rozwiązań.
Długoterminowa strategia firmy oparta na zaangażowaniu i optymalnym dostosowaniu oferty do oczekiwań i potrzeb naszych Klientów jest najlepszą gwarancją długoterminowego bezpieczeństwa i rosnącej z dnia na dzień wartości inwestycji.
Troska o zadowolenie Klienta, dbałość o najwyższą jakość i atrakcyjność projektów oraz niezawodność – to nasze wartości przewodnie. Wiedza i doświadczenie zdobyte przez nasz zespół w Polsce i za granicą, zarówno w zakresie projektowania, jak i realizacji, są gwarantami jakości oraz zadowolenia ze wzrostu wartości naszych inwestycji. Wszystkie realizowane przez nas obiekty mieszkaniowe i biurowe charakteryzują się optymalnym doborem lokalizacji, odpowiednim otoczeniem, zachowując jednocześnie wyjątkową elastyczność, funkcjonalność i zgodność z najnowszymi kanonami jakości. Również dzięki maksymalnej racjonalizacji przestrzeni użytkowej nasze projekty zapewniają nową jakość życia codziennego i nowe standardy pracy. Yareal Polska realizuje najwyższej jakości budynki mieszkaniowe we wszystkich segmentach rynku od ekskluzywnych apartamentów poprzez kameralne budynki o podwyższonym standardzie, aż po osiedla mieszkaniowe przeznaczone dla szerszej grupy odbiorów, jak również prestiżowe obiekty biurowo-komercyjne.
Zrealizowane przez Yareal Polska projekty z zyskały uznanie w środowisku branżowym, czego wyrazem są przyznane liczne nagrody:
- budynek biurowy Renaissance – nagroda Construction & Investment Journal w kategorii „Best Office Development w 2004
- budynek biurowy Mokotowska Square – nagroda Eurobuild w kategorii „New Office of the Year 2011, Poland”, nagroda Construction & Investment Journal w kategorii „Best refurbishment/ expansion of the year 2011”, nagroda EuropaProperty w kategorii „BREEAM Application In-Process”, nagroda główna CEE Quality Awards w kategorii „Office Development of the Year”.
- budynek biurowy Oxygen Park – nagroda Construction and Investment Journal „ESSA Green Award” w 2013 r.
- budynek apartamentowy Hoża 55 - nagroda Construction and Investment Journal “Residential Luxury Development of the Year” („Luksusowa inwestycja mieszkaniowa Roku”) w 2013 r.
- budynek mieszkaniowy Rezydencja Konstancińska – wyróżnienie w plebiscycie Domiporta – “Mieszkanie Roku 2014/2015
- budynek biurowy Nowogrodzka Square – nagroda PLGBC w konkursie „Green building awards 2018” –kategoria Najlepszy Certyfikowany Budynek Ekologiczny
- budynek biurowy Nowogrodzka Square – Grand Prix i nagroda w konkursie „Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy” - kategoria „Najlepszy budynek komercyjny”
Yareal Polska jest członkiem Polskiego Związku Firm Deweloperskich od listopada 2005 r.