Gedeon Richter
Informacje prasowe

Chlubny wyjątek na mapie polskich inwestycji w innowacje

Poziom innowacyjności państwa to jeden z najważniejszych wskaźników obrazujących tempo i jakość wzrostu gospodarczego. Mimo nieznacznej poprawy w ostatnich miesiącach, zgodnie z danymi Eurostatu, Polska plasuje się na szóstym miejscu od końca pod względem poziomu innowacyjności[1]. Branżą, która zdecydowanie wybija się na tle innych sektorów pod względem inwestycji w innowacyjne rozwiązania jest przemysł farmaceutyczny. Według danych podanych przez Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego sektor ten odpowiada aż za 7% wszystkich wydatków na badania i rozwój w Polsce. Istotną część w tej wartości stanowią inwestycje Gedeon Richter Polska, który rocznie na badania przeznacza od 9 do 13% swoich dochodów i łącznie od 2002 r. przeznaczyła na rozwój nowych rozwiązań ponad 200 mln PLN.

Przemysł farmaceutyczny w Polsce odpowiada za 1,2% PKB (czyli ponad 15 mld złotych), co czyni go największym rynkiem w Europie Środkowej i szóstym, co do wielkości, w Unii Europejskiej. W pierwszym kwartale 2018 r. polski sektor produkujący leki odnotował zysk na poziomie 490 mln złotych[2]. Korzystne wyniki finansowe sprawiają, że branża jest w stanie finansować i tym samym przykładać się do rozwoju sektora R&D. Produkcja podstawowych substancji farmaceutycznych oraz leków i pozostałych wyrobów farmaceutycznych charakteryzowała się jednym z najwyższych poziomów wprowadzania innowacji produktowych i procesowych w Polsce, w kategorii przedsiębiorstw przemysłowych. Udział ten wyniósł 45%.[3] Oznacza to, że blisko co drugi lek lub wyrób farmaceutyczny produkowany w Polsce wiąże się z wprowadzeniem nowego, innowacyjnego rozwiązania.

Realizowanie podstawowego celu producentów leków jakim jest troska o pacjenta wymaga stałego inwestowania w badania i rozwój, które pomagają w znalezieniu bezpiecznych i skutecznych metod leczenia. Firmy farmaceutyczne przy inicjowaniu badań skupiają się na różnych dziedzinach medycyny i kierunkach rozwoju. Innowacje w sektorze farmaceutycznym odnoszą się nie tylko do stworzenia nowego produktu, ale również ich zamienników oraz nowych metod optymalizacji  produkcji poszczególnych leków.

- W przypadku firmy Gedeon Richter obecnie inwestujemy w unikatowe i wysokospecjalistyczne technologie, które stanowią swoistą przewagę rynkową. W dzisiejszych czasach zbudowanie unikatowych kompetencji, implementacja trudnych oraz zaawansowanych technologii jest podstawą do zbudowania barier konkurencyjnych w szczególności dla firm generycznych, dlatego też inwestycje GR zarówno w obszarze R&D, jak i produkcji koncentrują się wokół powyższej strategii. Obecnie prowadzone badania w głównej mierze dotyczą sektora aptecznego, w szczególności rozwoju leków z kategorią dostępności Rx. Ten obszar jest dla nas szczególnie ważny z uwagi na fakt, że charakteryzuje się stosunkowo stabilną dynamiką wzrostu – mówi Renata Pawlak Morka, Dyrektor Rozwoju Produktów Gedeon Richter Polska.

- Oczywiście mamy na uwadze rozwój leków z najbardziej popularnych kategorii terapeutycznych wpisujących się zarówno w politykę lekową RP jak i dane epidemiologiczne. Obecnie realizujemy równocześnie kilkadziesiąt projektów, koncentrujących się na nowych produktach oraz udoskonalaniu obecnego portfolio grupy Richter. Podejmując działania myślimy przyszłościowo. Słuchamy głosów pacjentów oraz lekarzy i zgodnie z ich potrzebami podejmujemy działania. Warto podkreślić, iż kładziemy szczególnie duży nacisk na leki przeznaczone dla kobiet. Planując przyszłe projekty, ten obszar bierzemy szczególnie pod uwagę – zaznacza Aneta Grzegorzewska, Rzecznik Prasowy Gedeon Richter Polska.

Zakłady Gedeon Richter Polska należą do najlepiej wyposażonych w kraju. W Polsce znajduje się jedno z trzech najważniejszych centrów badawczo-rozwojowych koncernu w Europie, w którym zatrudnionych jest 80 wykwalifikowanych pracowników, a na jego prace tylko w 2017 roku przeznaczono blisko 20 mln złotych. Produkowane przez Gedeon Richter Polska preparaty trafiają zarówno na rynek krajowy jak i zagraniczny. Najnowszym i zarazem jednym z największych przedsięwzięć z obszaru R&D jest projekt związany z rozbudową laboratorium dedykowanego obszarowi nanotechnologii. Będzie to pierwsza w Polsce jednostka specjalizująca się w opracowaniu innowacyjnych metod otrzymywania substancji czynnych w formie nanocząstek na skalę przemysłową. Leki oparte o substancje czynne w formie nanocząstek będą charakteryzowały się większą dostępnością biologiczną oraz mniejszą liczbą działań niepożądanych, co przełoży się na zwiększenie ich bezpieczeństwa.

- Projekt związany z nanotechnologią łączy w sobie nie tylko wiedzę merytoryczną z zakresu wytwarzania gotowych form farmaceutycznych, ale również unikatową wiedzę z obszaru wytwarzania substancji czynnych. Do jego realizacji musimy zaprojektować praktycznie od podstaw laboratoria badawcze  i przeprowadzić transfery technologii do skali produkcyjnej spełniając jednocześnie wszystkie standardy wymagane w branży farmaceutycznej. Nie ukrywam, że jest to projekt stanowiący dla nas olbrzymie wyzwanie oraz inspirację do kolejnych działań rozwojowych - dodaje Renata Pawlak-Morka, Dyrektor do Rozwoju Produktów Gedeon Richter.

 

[1] Eurostat – Composite Innovation Index 2018

[2] PKO BP, Biuletyn branżowy, 2018.

[3]https://stat.gov.pl/files/gfx/portalinformacyjny/pl/defaultaktualnosci/5496/14/4/1/dzialalnosc_innowacyjna_przedsiebiorstw_w_polsce_w_latach_2014-2016.pdf.


Firma Gedeon Richter Plc. z siedzibą w Budapeszcie jest jedną z największych firm farmaceutycznych w Europie Środkowo-Wschodniej, coraz prężniej rozwijającą swoją działalność na rynkach Europy Zachodniej, w Chinach i Ameryce Łacińskiej. W 2017 roku firma Richter osiągnęła skonsolidowaną sprzedaż na poziomie 1,4 mld euro, a jej wartość giełdowa wyceniana była na 4,1 mld euro. Wachlarz produktów firmy Richter obejmuje niemal wszystkie najważniejsze obszary terapeutyczne, m.in.: ginekologię, ośrodkowy układ nerwowy oraz układ sercowo-naczyniowy. Posiadając największe centrum badawczo-rozwojowe w Europie Środkowo-Wschodniej, Richter koncentruje swoje badania nad lekami oryginalnymi w dziedzinie chorób ośrodkowego układu nerwowego. Za sprawą swojego powszechnie uznanego doświadczenia w dziedzinie chemii steroidów Richter odgrywa na świecie znaczącą rolę w zakresie zdrowia kobiet. Jest również firmą aktywnie angażującą się w rozwój produktów biopodobnych.