Gedeon Richter
Informacje prasowe

Mochida, partner licencyjny Gedeon Richter, wprowadza na rynek japoński lek biopodobny do teryparatydu

Budapeszt, Warszawa, Węgry – 9 grudnia 2019 r. – Przedstawiciele Gedeon Richter Plc. poinformowali, że partner licencyjny Mochida Pharmaceutical Co., Ltd. wprowadził na rynek japoński lek biopodobny do teryparatydu opracowany przez Richter-Helm BioTec GmbH & Co. KG. Zezwolenie na dopuszczenie produktu do obrotu uzyskano we wrześniu.

Produkt biopodobny do teryparatydu został opracowany przez Mochida na potrzeby rynku japońskiego na podstawie kompleksowej umowy licencyjnej i umowy o współpracę podpisanej w 2010 roku z firmą Richter.

Komisja Europejska (KE) zatwierdziła biopodobny teryparatyd firmy Richter pod nazwą Terrosa® w styczniu 2017 roku, a dwa lata później pod koniec sierpnia produkt wprowadzono na rynek europejski w konsekwencji wygaśnięcia patentu na lek referencyjny.

Leki biopodobne

Lek biopodobny to lek biologiczny wykazujący znaczne podobieństwo do już zatwierdzonego leku biologicznego (tzw. leku referencyjnego). Rejestracja leków biopodobnych przebiega na podstawie tych samych norm jakości farmaceutycznej, bezpieczeństwa i skuteczności, które obowiązują w przypadku wszystkich leków biologicznych.

Teryparatyd

Teryparatyd jest substancją biopodobną do biologicznie czynnego fragmentu ludzkiego parathormonu. Zastępuje naturalny hormon i pobudza wzrost kości. Teryparatyd stosuje się w leczeniu osteoporozy jako lek zmniejszający ryzyko złamań u zróżnicowanych grup pacjentów. Osteoporoza może rozwinąć się niezależnie od płci, jednak występuje najczęściej u kobiet po menopauzie. Osteoporoza może też wystąpić jako działanie niepożądane terapii glukokortykoidami zarówno u kobiet jak i u mężczyzn.

 

Kontakt dla mediów

Masz pytania? Skontaktuj się z nami


Firma Gedeon Richter Plc. z siedzibą w Budapeszcie jest jedną z największych firm farmaceutycznych w Europie Środkowo-Wschodniej, coraz prężniej rozwijającą swoją działalność na rynkach Europy Zachodniej, w Chinach i Ameryce Łacińskiej. W 2017 roku firma Richter osiągnęła skonsolidowaną sprzedaż na poziomie 1,4 mld euro, a jej wartość giełdowa wyceniana była na 4,1 mld euro. Wachlarz produktów firmy Richter obejmuje niemal wszystkie najważniejsze obszary terapeutyczne, m.in.: ginekologię, ośrodkowy układ nerwowy oraz układ sercowo-naczyniowy. Posiadając największe centrum badawczo-rozwojowe w Europie Środkowo-Wschodniej, Richter koncentruje swoje badania nad lekami oryginalnymi w dziedzinie chorób ośrodkowego układu nerwowego. Za sprawą swojego powszechnie uznanego doświadczenia w dziedzinie chemii steroidów Richter odgrywa na świecie znaczącą rolę w zakresie zdrowia kobiet. Jest również firmą aktywnie angażującą się w rozwój produktów biopodobnych.