Roter Hahn
Informacje prasowe

Törggelen, Keschtnriggl czy Almabtrieb. Jesienne tradycje Południowego Tyrolu, które warto poznać

Gdy nadchodzi jesień, a dni stają się krótsze, łąki i lasy Południowego Tyrolu zamieniają się w morze ciepłych barw. Sadownicy i właściciele winnic kompletują wyczekiwane zbiory, a gospodarze spędzają zwierzęta z alpejskich pastwisk. Zakończenie lata obfituje w regionalne tradycje, które można poznać na jednym z wielu festynów w okolicy gospodarstw Roter Hahn. Czy znasz Törggelen, Keschtnriggl albo Almabtrieb?

Törggelen

Po wytężonym wysiłku podczas zbiorów winorośli, gospodarz tradycyjnie zapraszał swoich pomocników do gospodarstwa na wystawniejszy posiłek, tzw. „Auraumer“. Na obszarach upraw winorośli posiłek taki serwowano najczęściej w piwnicach, gdzie stała prasa do winogron „Torggl“, stąd też nazwa tej tradycji – „Törggelen”. Jesień to szczyt sezonu winiarskiego. W tym okresie podaje się młode wino wraz z regionalnymi specjałami pochodzącymi z własnego gospodarstwa.  Warto sprawdzić, która farma Roter Hahn posiada swoją winnicę, by rozkoszować się doskonałym winem prosto z domowej winiarni. Czas Törggelen trwa od końca września do końca listopada.

Keschtnriggl

Drugą rozpoznawalną tradycją regionu są Dni Kasztanów, czyli Keschtnriggl. Te charakterystyczne owoce serwowane są na różne sposoby, w ofercie odnaleźć można zarówno klasyczne, pieczone kasztany, jak również zupy czy makarony, a nawet ciasta przygotowywane z mąki z kasztanowców. Choć dziś są one ciekawym dodatkiem w lokalnej kuchni, dawniej stanowiły podstawę chłopskiej diety. Nazwa Keschtnriggl pochodzi od specjalnych wiklinowych koszy, w których poprzez potrząsanie (riggln) oddzielane są owoce kasztanowców od skorupek. By spróbować tego specjału, można zatrzymać się w gospodarstwach Roter Hahn w okolicy Velturno/Feldthurnsin między 16 października a 8 listopada. Do polecanych należą Oberhauserhof oraz Dietrichhof.

Almabtrieb

Jedną z mniej znanych regionalnych tradycji jest Almabtrieb, czyli uroczysty spęd bydła z alpejskich łąk. Pasterze zbierają kwiaty i zioła, którymi przyozdabiają krowie rogi w wianki o kształcie koron. Odświętne pochody witane są radosną muzyką i lokalnymi specjałami. Najbardziej znane obchody można podziwiać w Tarsch i Martell. Polskim odpowiednikiem tego zwyczaju jest redyk.

Święto chleba i strudla

Przełom września i października wiąże się z targiem południowotyrolskiego chleba i regionalnego przysmaku – strudla. Historię pieczywa, zwyczaje i przepisy oraz sposoby przygotowania można poznać  między innymi podczas targu w Brixen. Można tam spróbować różnych rodzajów miejscowego pieczywa:

  • Schüttelbrot – chrupiący chleb z ciasta wstrząsanego
  • Pusterer Breatl – chleb wieloziarnisty, chleb żytni
  • Vinschger Paarl – chleb podwójny, chleb z owocami
  • Zelten – słodki, ciemny chleb z suszonymi owocami
  • oryginalny strudel jabłkowy z Południowego Tyrolu (z ciasta kruchego, francuskiego lub ciasta filo)

By wziąć udział w tym wydarzeniu, warto sprawdzić dostępność noclegów na przykład w gospodarstwie Hofer-Hof.

Coś na sportowo

Jesień w Południowym Tyrolu to nie tylko święta związane z plonami. Dla fanów sportu w okolicach Sexten odbywa się bieg alpejski Drei Zinnen – o długości 17 km i rozciągający się na wysokości 1 350 m. W tym roku bieg odbywa się znowu na oryginalnej trasie, wysiłek biegaczom wynagradza wspaniały widok rozciągających się w tle Trzech Szczytów, czyli Tre Cime di Lavaredo.

Załączniki

10herbst16_R2A4070_8.jpg

10herbst16 R2A4070 8

jpg 445,8 kB
pobierz
036burgerh_R2A7443viv_8 (2).jpg

036burgerh R2A7443viv 8 (2)

jpg 405,2 kB
pobierz
092_15h_R2A5830m_8_50_.jpg

092 15h R2A5830m 8 50

jpg 625,7 kB
pobierz
178_15h_E7T3745_8_50_ (1).jpg

178 15h E7T3745 8 50 (1)

jpg 813,9 kB
pobierz

Kontakt dla mediów

Masz pytania? Skontaktuj się z nami

Zuzanna Cholewa

Account Director

MSL

Elżbieta Górecka-Wysocka

Senior Account Manager

MSL


Roter Hahn (tłum. Czerwony Kogut)

Marka Roter Hahn zrzesza ponad 1600 gospodarstw wiejskich z terenu Południowego Tyrolu. Wszystkie oznaczone są charakterystycznym znakiem Czerwonego Koguta. W ramach Roter Hahn działalność prowadzona jest w czterech segmentach: agroturystyka, wiejskie gospody i gospody u winiarzy, wyroby z Południowego Tyrolu, a także rzemiosło ludowe. Wszystkie gospodarstwa podlegają wysokim standardom jakości, przez co klienci mają gwarancję, że trafia do nich prawdziwy produkt. Warto wybrać się do jednego z gospodarstw agroturystycznych  Południowego Tyrolu, by poznać pełną ofertę tego regionu Włoch i zakosztować unikatowych smaków. Więcej informacji na www.roterhahn.plwww.facebook.com/roterhahnpl/