Włoskie la dolce vita nie tylko latem. Przytulna jesień i zima w południowotyrolskich gospodarstwach Roter Hahn
Tęsknota za latem udziela się nie tylko na naszej szerokości geograficznej. Gdy za oknem coraz chłodniej, do sposobów na ocieplenie atmosfery uciekają się także Włosi. Powolnego delektowania się życiem, smakami, doznaniami i zapachami można uczyć się szczególnie od mieszkańców Południowego Tyrolu, żyjących w zgodzie z rytmem natury.
Wizję idealnych jesienno-zimowych wieczorów doskonale utożsamiają duńskie słowo hygge oraz szwedzkie lagom. A gdyby tak swoje slow-life odnaleźć w tym roku w Południowym Tyrolu? Poza sezonem region ten, słynący z rolnictwa i turystyki, podobnie jak okoliczna natura przechodzi w stan wyciszenia, a sensem coraz krótszych dni staje się relaks i czas spędzany z bliskimi. W gospodarstwach agroturystycznych Roter Hahn jesień i zima to moment na czerpanie korzyści z darów minionego lata. Okoliczności te sprzyjają także pielęgnowaniu lokalnych tradycji i rytuałów.
Południowotyrolskie zwyczaje i zajęcia
Niespiesznym podejściem do życia, właściciele gospodarstw agroturystycznych spod znaku Roter Hahn chętnie dzielą się ze swoimi gośćmi, którzy odwiedzają region w poszukiwaniu wytchnienia od codzienności. Wkraczając w świat południowotyrolskiej wsi, stają się aktywnymi uczestnikami tutejszych zwyczajów. Fanom rękodzieła gospodarze zaoferować mogą warsztaty, w których stosowane są naturalne, dostępne w okolicy surowce. Przy pracy własnych rąk i wykorzystaniu tradycyjnych technik, w Południowym Tyrolu przygotować można zarówno akcesoria takie jak zimowy kapelusz z owczej wełny, jak i ozdoby choinkowe z drewna, słomy i szyszek. W regionie zgłębić można także starożytne tradycje, takie jak palenie kadzidła, które według wierzeń ma na celu odstraszanie złych duchów i oczyszczanie domowej atmosfery. Jakościowy czas uzupełniają godziny spędzone przy akompaniamencie lokalnej muzyki, w blasku ognia z trzaskającego kominka.
Uczta dla zmysłów
Czym byłby przytulny wieczór przy kominku bez degustacji lokalnych, przygotowanych wspólnie przysmaków? Goście gospodarstw Roter Hahn rozsmakować się mogą w tradycyjnych wypiekach, często wzbogaconych o nadzienie owocowe przygotowane z letnich zbiorów. Warto odnotować, że tradycyjne przepisy przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Oprócz owoców, w południowotyrolskich specjałach nie brakuje też bakalii, miodu i ciasta drożdżowego. Uzupełnieniem kuchni są przyrządzane przez gospodarzy ziołowe herbaty, soki i syropy, a także napoje alkoholowe, w tym regionalne wina i piwa. Kwintesencją sezonu zimowego są świąteczne, drożdżowe ciastka Zelten, wypełnione bakaliami namaczanymi w grzanym winie.
Aktywny wypoczynek w bliskości z naturą
Spragnionym aktywności Południowy Tyrol oferuje mnogość tras, ścieżek i szlaków turystycznych, zlokalizowanych w otoczeniu malowniczych, dzikich obszarów. Podczas wędrówek można nawiązać bliski kontakt z naturą i obserwować leśne zwierzęta. Po powrocie czas na świeżym powietrzu można wzbogacić o odpoczynek przy ognisku. A na koniec dnia zrelaksować się w naturalnie urządzonych, zdominowanych przez drewno wnętrzach gospodarstw Roter Hahn.
Więcej opowieści o gospodarstwach agroturystycznych, Południowym Tyrolu, jego kulturze i tradycjach znaleźć można na stronie roterhahn.pl.
Kontakt dla mediów
Masz pytania? Skontaktuj się z nami
Elżbieta Górecka-Wysocka
Senior Account Manager
MSL
Roter Hahn (tłum. Czerwony Kogut)
Marka Roter Hahn zrzesza ponad 1600 gospodarstw wiejskich z terenu Południowego Tyrolu. Wszystkie oznaczone są charakterystycznym znakiem Czerwonego Koguta. W ramach Roter Hahn działalność prowadzona jest w czterech segmentach: agroturystyka, wiejskie gospody i gospody u winiarzy, wyroby z Południowego Tyrolu, a także rzemiosło ludowe. Wszystkie gospodarstwa podlegają wysokim standardom jakości, przez co klienci mają gwarancję, że trafia do nich prawdziwy produkt. Warto wybrać się do jednego z gospodarstw agroturystycznych Południowego Tyrolu, by poznać pełną ofertę tego regionu Włoch i zakosztować unikatowych smaków. Więcej informacji na www.roterhahn.pl i www.facebook.com/roterhahnpl/