Roter Hahn
Informacje prasowe

Karnawał w Południowym Tyrolu – tradycja, radość i wiosenne przebudzenie

Gdy zimowe dni powoli ustępują pola wiosennej odwilży, Południowy Tyrol rozbrzmiewa dźwiękami radosnego świętowania. Malownicze alpejskie wsie ożywają podczas barwnych procesji, maskarad i obrzędów związanych z nadejściem wiosny. Zarówno mieszkańcy, jak i odwiedzający mogą wziąć udział w obchodzonych od wielu wieków uroczystościach, które łączą karnawałową radość z folklorem regionu.

 

Festiwalowe zwyczaje

Karnawał to święto obchodzone na całym świecie, a każda kultura ma swoje unikalne tradycje. Wenecja znana jest z tworzenia bogato zdobionych masek i organizowania eleganckich balów, które od wieków przyciągają turystów. Brazylia zachwyca spektakularnymi paradami samby i bogactwem barw. W Niemczech, szczególnie w Kolonii, obchodzony jest Karneval, w trakcie którego przebierańcy tłumnie wypełniają ulice i bawią się w rytm muzyki. W Nowym Orleanie natomiast to czas energetycznych festiwali, maskarad i kolorowych koralików.

Południowy Tyrol ma również wiele do zaoferowania w tym okresie. Jednym z najbardziej znanych wydarzeń jest parada przebierańców Egetmannumzug w miejscowości Tramin an der Weinstraße. Odbywa się ona zwyczajowo co dwa lata w ostatni wtorek karnawału. Już 4 marca 2025 r. ulice miasteczka zapełnią się barwnym korowodem postaci w misternie przygotowanych przebraniach. Głównym bohaterem widowiska jest Egetmann Hansl – symboliczny pan młody, który w otoczeniu historycznych postaci i tajemniczych drewnianych stworów Wudele z ogromnymi dziobami przemierza miasto w ramach pochodu zapowiadającego wiosenne odrodzenie natury.

W Prad am Stilfser Joch karnawałowe emocje sięgają zenitu podczas Zusslrennen, który odbędzie się 27 lutego 2025 r. Młodzi mężczyźni ubrani w białe stroje, ozdobione kolorowymi papierowymi kwiatami, przemierzą wtedy miejscowość z dużymi krowimi dzwonkami przy pasach. Ich głośny, rytmiczny marsz ma symbolicznie przegonić zimowe demony i torować drogę nadchodzącej wiośnie.

Kolejnym spektakularnym wydarzeniem jest Scheibenschlagen, w trakcie którego 9 marca rozbłyśnie nocne niebo w Mals, Schluderns i Prad am Stilfser Joch. Po zmierzchu i wybrzmieniu kościelnych dzwonów mieszkańcy wyruszą na wzniesienie, gdzie płonie rozpalone ognisko. Uczestnicy nakładają na patyki okrągłe kawałki drewna wielkości dłoni z otworem w środku, które podpalają w ogniu. Następnie rozżarzone kawałki drewna są wyrzucane daleko w zimowe niebo, z intencją pomyślnego roku. Obrzędy te mają przepędzić demony chłodu i ciemności oraz obwieścić nadejście wiosny.

 

Wiosenne kontrasty Południowego Tyrolu

Po okresie zimowego szusowania i wędrowania po stokach w Południowym Tyrolu nie kończą się atrakcje. Teraz turyści mogą rozkoszować się zmianami towarzyszącymi nadejściu nowej pory roku. Wystarczy pokonać kilka kilometrów z górskich stoków w doliny, by znaleźć się w zupełnie innej scenerii. W dolinach pszczoły zbierają już pierwszy miód z kwitnących jabłoni, podczas gdy górskie szczyty wciąż pokrywa śnieg. W wyżej położonych gospodarstwach Roter Hahn nawet w marcu i kwietniu można cieszyć się zimowymi atrakcjami. Natomiast w dolinach, zwłaszcza w rejonie Etschtal, gdzie w sadach rozciągających się na 18 tys. hektarów zaczynają kwitnąć drzewa owocowe, wiosna rozkwita w pełni.

Roter Hahn zaprasza do rodzinnych gospodarstw, gdzie wiosną na świat przychodzą młode zwierzęta, a najmłodsi goście mogą uczestniczyć w opiece i karmieniu. Dużo radości dostarczą też spacer wśród kwitnących drzew czy przejażdżka rowerowa w dolinach Południowego Tyrolu. To pozwoli w pełni poczuć magię budzącej się do życia natury. Po aktywnym dniu czeka zasłużony odpoczynek na farmie i gospodarze, którzy serwują lokalne specjały – od serów i wędlin po tradycyjne wypieki.

 

Podróż przez tradycję sadowniczą

Południowy Tyrol od wieków słynie z uprawy jabłek. Obecnie region ten zajmuje czołowe miejsce w Europie pod względem produkcji tych owoców. Podczas pobytu w gospodarstwach Roter Hahn goście mogą dowiedzieć się, jak wygląda cały proces powstawania produktów – od kwitnienia drzew, przez pielęgnację sadów, aż po produkcję świeżych soków i innych przetworów. Poza zdobywaniem wiedzy odwiedzający mają również okazję do degustacji. Świeżo tłoczone soki, domowe konfitury oraz tradycyjne desery przygotowane na bazie jabłek na pewno zachwycą ich smakiem i aromatem. Owoce te są składnikiem wielu znakomitych tyrolskich potraw, w tym słynnego strudla (Apfelstrudel), jabłek w cieście naleśnikowym (Apfelküchlein), a także esencjonalnego octu jabłkowego, który dodaje charakteru lokalnym daniom.

Karnawałowe tradycje Południowego Tyrolu w połączeniu z niezwykłym przejściem między zimą a wiosną czynią ten region miejscem pełnym kontrastów, pozwalającym na przeżycie wielu niezapomnianych doświadczeń. To idealny region dla tych, którzy pragną zanurzyć się w bogatej kulturze, cieszyć się bliskością natury i poczuć magię zmieniających się pór roku.

 

Załączniki

Karnawał Południowy Tyrol1.jpg

Karnawał Południowy Tyrol1

jpg 3,4 MB
pobierz
Karnawał Południowy Tyrol2.jpg

Karnawał Południowy Tyrol2

jpg 1,1 MB
pobierz
Wiosna Południowy Tyrol1.jpg

Wiosna Południowy Tyrol1

jpg 2,3 MB
pobierz
Wiosna Południowy Tyrol2.jpg

Wiosna Południowy Tyrol2

jpg 2,1 MB
pobierz

Kontakt dla mediów

Masz pytania? Skontaktuj się z nami

Zuzanna Cholewa

Account Director

MSL

Elżbieta Górecka-Wysocka

Senior Account Manager

MSL


Roter Hahn (tłum. Czerwony Kogut)

Marka Roter Hahn zrzesza ponad 1600 gospodarstw wiejskich z terenu Południowego Tyrolu. Wszystkie oznaczone są charakterystycznym znakiem Czerwonego Koguta. W ramach Roter Hahn działalność prowadzona jest w czterech segmentach: agroturystyka, wysokiej jakości produkty rolne, wiejskie gospody, a także rzemiosło ludowe. Wszystkie gospodarstwa podlegają wysokim standardom jakości, przez co klienci mają gwarancję, że trafia do nich prawdziwy produkt. Więcej informacji na www.roterhahn.plwww.facebook.com/roterhahnpl/.