Światowy Dzień Zdrowia Ortodontycznego 2024. Leczenie ortodontyczne pacjentów ze szczególnymi potrzebami
- 15 maja przypada Światowy Dzień Zdrowia Ortodontycznego. Z tej okazji Align Technology zachęca do udziału w kolejnej edycji inicjatywy Act of Random Kindness (ARK).
- ARK to program charytatywny, zainicjowany przez Align Technology, w ramach którego pacjenci z określonymi jednostkami chorobowymi mogą skorzystać z bezpłatnego leczenia alignerami.
- Od 2021 roku już ponad 30 pacjentów z Polski wzięło udział w programie.
- Dr Katarzyna Klimek-Jaworska i dr Ewa Krochmalska, specjalistki ortodoncji, podzieliły się swoimi doświadczeniami odnośnie leczenia pacjentów w ramach programu ARK.
WROCŁAW, 15 maja 2024 r. – Z okazji Światowego Dnia Zdrowia Ortodontycznego Align Technology zachęca do udziału w kolejnej edycji projektu społecznego Act of Random Kindness (ARK). Celem programu jest leczenie alignerami pacjentów, u których tradycyjne metody nie mogą być zastosowane. Do przeciwwskazań mogą należeć m.in. schorzenia czaszkowo-twarzowe, rozszczepy podniebienia czy choroby o podłożu neurologicznym. Projekt ARK działa od 2015 roku i korzystają z niego pacjenci z ponad 20 krajów Europy, Ameryki Północnej i Południowej oraz Bliskiego Wschodu.
W programie Act of Random Kindness uczestniczą wykwalifikowani lekarze dentyści i ortodonci, w tym profesorowie uczelni. W Polsce program został uruchomiony w 2021 roku i od tego czasu skorzystało z niego łącznie 31 pacjentów.
Program ARK w Polsce
Lekarze zaangażowani w program ARK w Polsce podkreślają, że ich pacjenci mają wiele szczególnych potrzeb zdrowotnych, które wymagają dodatkowego finansowania, np. nierefundowane zabiegi, dodatkowe badania czy turnusy rehabilitacyjne. Zarówno pacjenci, jak i ich rodzice ogromnie doceniają wsparcie programu, ponieważ dzięki niemu uzyskują wymarzony uśmiech, na który inaczej nie mogliby sobie pozwolić. Dr Katarzyna Klimek-Jaworska z Warszawy i dr Ewa Krochmalska z Lublina, specjalistki ortodoncji, przedstawiły szczegółowe relacje z leczenia pacjentów w ramach programu ARK.
Dr Katarzyna Klimek o leczeniu pacjentów neurologicznych
Jednym z członków programu ARK jest dr Katarzyna Klimek-Jaworska, stomatolog i specjalistka ortodontka. W ramach projektu zajmowała się leczeniem ortodontycznym pacjentów ze schorzeniami neurologicznymi.
– Dla mojej pacjentki, która choruje na stwardnienie rozsiane, leczenie alignerami to jedyna możliwa opcja. Przy częstych badaniach rezonansem magnetycznym i niedowładach kończyn górnych noszenie stałego aparatu ortodontycznego nie jest możliwe. Osoby z zaawansowaną postacią tej choroby są często hospitalizowane, przez co nie mogą uczęszczać na regularne wizyty kontrolne. W ich przypadku zastosowanie alignerów umożliwia większą elastyczność – pacjent może nosić alignery dłużej, jeśli to konieczne. W przypadku pacjentki chorującej na mózgowe porażenie dziecięce i makroglosję stały aparat ortodontyczny wymagałby również założenia dodatkowego niewygodnego aparatu na podniebienie (Pendulum, łuk podniebienny, aparat Nance’a), który utrudniałby połykanie i bezpośrednio wpływał na trawienie. Mój kolejny młody pacjent z guzem mózgu zmaga się z ciągłymi atakami spastyczności mięśni twarzy. Prowadzą one do silnego zaciskania zębów i ich uszkodzeń. Dla niego alignery są nie tylko narzędziem do leczenia wady zgryzu, ale także ochrony zębów przed urazami – mówi dr Klimek-Jaworska.
Dr Ewa Krochmalska o leczeniu pacjentów dermatologicznych
Dr Ewa Krochmalska z Lublina, ortodontka specjalizująca się w leczeniu młodych pacjentów, wyjaśniła, w jaki sposób jej pacjenci z alergiami i problemami dermatologicznymi skorzystali z leczenia w ramach programu ARK.
– Jeden z moich pacjentów choruje na twardzinę, która utrudnia gojenie się ran. W jego przypadku druty i zamki aparatów stałych mogłyby powodować rany, które byłyby bardzo trudne do wygojenia. Alignery nie tylko leczą wadę zgryzu, ale także chronią pacjenta przed dodatkowymi urazami i mają duży wpływ na jego stan psychiczny podczas trudnej terapii różnych schorzeń. Z kolei inna pacjentka jest uczulona na nikiel, co wyklucza u niej zastosowanie aparatów stałych. Dla niej również alignery okazały się najlepszym i jedynym rozwiązaniem terapeutycznym. Rodzice moich pacjentów bardzo doceniają możliwość bezpłatnej terapii, ponieważ są bardzo obciążeni finansowo przez leczenie innych chorób czy niepełnosprawności i ciągłą potrzebę rehabilitacji – mówi dr Krochmalska.
Większa dostępność leczenia
W jaki sposób lekarze i pacjenci są wybierani do programu ARK? Certyfikowany lekarz Invisalign wypełnia formularz zgłoszeniowy, podając dane pacjenta, który mógłby zostać zakwalifikowany do programu. Następnie komisja Align ARK podejmuje decyzję na podstawie oceny klinicznej i powiadamia wnioskodawców. Każdy lekarz może zgłosić maksymalnie dwóch pacjentów rocznie.
– Przeprowadzenie leczenia ortodontycznego w takich przypadkach, jak te opisane przez dr Klimek-Jaworską i dr Krochmalską, może być szczególnie złożone. Dzięki takim inicjatywom, jak projekt ARK, możliwe jest przezwyciężenie barier nie tylko ekonomicznych, ale również tych zdrowotnych i społecznych. Mocno wierzymy w ten program i mamy nadzieję, że uda nam się zaangażować w niego liczną grupę lekarzy, aby więcej dzieci w Polsce i na świecie skorzystało z leczenia – mówi Jakub Wróbel, Dyrektor Generalny Align Technology w Polsce.
Kontakt dla mediów
Masz pytania? Skontaktuj się z nami
O Align Technology, Inc.
Firma Align Technology projektuje i produkuje system Invisalign®, najbardziej zaawansowany system przezroczystych nakładek na świecie, skanery wewnątrzustne iTero™ oraz usługi i oprogramowanie CAD/CAM exocad™. Technologie te pozwalają na udoskonalenie cyfrowych procesów ortodontycznych i protetycznych w celu poprawy wyników leczenia pacjentów i efektywności praktyki dla ponad 261 000 lekarzy, a także są kluczowe w dotarciu firmy Align do 600 milionów konsumentów na całym świecie. W ciągu ostatnich 27 lat Align pomógł lekarzom w leczeniu ok. 17,6 milionów pacjentów poprzez system Invisalign i napędza ewolucję cyfrowej stomatologii poprzez Align Digital Platform™, zintegrowany pakiet unikalnych, zastrzeżonych technologii i usług dostarczanych w postaci bezproblemowych, kompleksowych rozwiązań dla pacjentów i konsumentów, ortodontów i stomatologów oraz laboratoriów/partnerów. Jest ona także motorem napędowym ewolucji cyfrowej w dziedzinie stomatologii. Więcej informacji na www.aligntech.com.
Dodatkowe informacje na temat systemu Invisalign i wyszukiwarka lekarzy Invisalign dostępne są na www.invisalign.com. Dodatkowe informacje o skanerach i usługach iTero znajdują się na stronie www.itero.com. Więcej informacji o ofercie oprogramowania CAD/CAM exocad oraz listę partnerów handlowych można znaleźć na stronie www.exocad.com.