THALES i NASK S.A. w walce o bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej
Lista przynależnych kategorii publikacji
Globalny lider technologiczny Thales oraz NASK S.A. podpisały list intencyjny o współpracy w zakresie cyberbezpieczeństwa. Podmioty zobowiązały się do realizacji projektów na potrzeby organów bezpieczeństwa państwa, ochrony infrastruktury krytycznej oraz systemów automatyki przemysłowej. Głównym celem współpracy będzie zapewnienie ochrony dla polskich podmiotów sektora energetycznego, ropy i gazu, farmacji oraz transportu, realizujących zobowiązania wynikające z Ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa i europejskiej Dyrektywy NIS.
Polska, tak jak cała Unia Europejska, podejmuje działania mające na celu zapewnienie społeczeństwu dostępu do podstawowych dóbr i usług, takich jak niezakłócone dostawy energii elektrycznej, dostawy wody, bezpieczny transport zbiorowy itd. Zapewnienie ochrony kluczowym sektorom gospodarki, a co za tym idzie obywatelom oraz podmiotom gospodarczym, to cel dla ekspertów z NASK S.A. i THALES.
„Thales jest europejskim liderem cyberbezpieczeństwa, działając na rynku od wielu lat, realizując największe projekty w obszarze cyber dla światowych korporacji, rządów, instytucji europejskich oraz struktur NATO. Dostarczamy m.in. usługi Security Operation Centers z pięciu lokalizacji w Europie, Ameryce Północnej i Azji. Zatrudniamy ponad 2000 inżynierów zajmujących się bezpieczeństwem informacji. Zabezpieczamy transakcje bankowe, zapewniamy bezpieczną komunikację cywilną i wojskową, chronimy najważniejsze dla gospodarki obiekty (m.in. porty lotnicze i morskie, centra dowodzenia, centra zarządzania infrastrukturą lotniczą). Rozwiązania Thales wykorzystują m.in. własne technologie tożsamości cyfrowej, biometrii, szyfrowania danych czy identyfikacji zagrożeń w obszarze cyfrowym i fizycznym. Wierzymy, że korzystając ze wspólnych doświadczeń, wraz z NASK S.A. sprostamy wyzwaniu, jakim jest skuteczna ochrona instalacji i systemów krytycznych przed ingerencją największych przeciwników” – mówi Magdalena Nizik, Prezes Thales Polska.
„Na liście priorytetów w obszarze bezpieczeństwa naszego państwa cyberbezpieczeństwo znajduje się na pierwszym miejscu. Realizując m.in. założenia Krajowych Ram Polityki Cyberbezpieczeństwa, zapewniamy wysoki poziom bezpieczeństwa w organizacjach i firmach, także tych z sektora publicznego. Od lat funkcjonujemy na styku świata nauki i biznesu. Dysponujemy zapleczem analitycznym oraz badawczo-rozwojowym, a z Thales mamy idealną okazję wykorzystać swoje doświadczenie i umiejętności w obszarze cyberbezpieczeństwa zarówno na poziomie sektorowym, jak i krajowym” – mówi Robert Baranowski, p.o. Prezesa Zarządu NASK S.A.
Thales i NASK S.A. dążą do nawiązania partnerskiej współpracy w celu efektywnego wykorzystania potencjału technicznego, ekonomicznego, zasobów ludzkich i unikalnych kompetencji. Wspólne cele chcą osiągnąć poprzez połączenie doświadczenia w usługach świadczonych między innymi na potrzeby organów bezpieczeństwa i porządku publicznego, bezpieczeństwa państwa oraz bezpieczeństwa jednostek infrastruktury krytycznej.
W ramach tego partnerstwa Thales oferuje innowacyjne rozwiązania i technologie oparte na tożsamości cyfrowej, biometrii, ochronie danych oraz bezpieczeństwie cyfrowym (systemy przetwarzania danych i zarządzania siecią oraz wspomagające decyzje w czasie rzeczywistym). NASK zapewni zaplecze analityczne i badawczo-rozwojowe oraz wykorzysta swoje doświadczenie w obszarze cyberbezpieczeństwa w branży i na poziomie krajowym.
„Cyberataki o wymiarze międzynarodowym nie pozostawiają złudzeń. Nawet wyspecjalizowane, niezwykle skomplikowane i zautomatyzowane systemy produkcyjne narażone są na coraz bardziej śmiałe i niezwykle groźne działania grup hakerskich. Przykładem są m.in. ataki cybernetyczne na ukraiński system energetyczny w roku 2015 (zachodnia Ukraina) i ponownie w roku 2016 (Kijów), atak na rurociąg w USA w roku 2021, który spowodował braki paliwa na stacjach benzynowych w dużej części USA, liczne ataki na systemy uzdatniania wody (m.in. w roku 2020 w Izraelu, wielokrotnie w USA, ostatni w 2021 roku), atak na największego operatora transportu kontenerowego na świecie w 2017 roku i wiele innych. Takie zdarzenia ukazują, jak ważny jest temat cyberbezpieczeństwa, a braki zabezpieczeń mogą przynieść katastrofalne skutki społeczne i gospodarcze. Thales ma ambicję stania się zaufanym partnerem Polski w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, dostarczającym dedykowane rozwiązania kluczowe dla zapewnienia suwerenności kraju” – komentuje Andrzej Bartosiewicz, Dyrektor Sprzedaży w Thales Polska.
„Cyberataki dotyczą najczęściej infrastruktury informatycznej, ale mamy coraz więcej zapytań o rozwiązania dotyczące ochrony automatyki przemysłowej przed atakami z zewnątrz. Jesteśmy przygotowani, aby naszym klientom przedstawić propozycje takich rozwiązań i zaoferować kompleksowe podejście do zagadnień cyberbezpieczeństwa w przedsiębiorstwie. Projekty realizowane przez THALES Polska i NASK S.A. mają szansę poprawić bezpieczeństwo firm i organizacji w decydujących oraz krytycznych momentach” – podsumowuje Piotr Jagielski, Szef Działu Rozwoju Biznesu NASK S.A.
Kontakt dla mediów
Masz pytania? Skontaktuj się z nami
O firmie Thales
Thales (Euronext Paris: HO) jest światowym liderem w dziedzinie zaawansowanych technologii, który inwestuje w innowacje cyfrowe i „deep tech” – łączność, big data, sztuczną inteligencję, cyberbezpieczeństwo i komputery kwantowe – aby budować pewną przyszłość istotną dla rozwoju społeczeństw. Grupa zapewnia swoim klientom (firmom, organizacjom i rządom) w dziedzinie obronności, aeronautyki, przestrzeni kosmicznej, transportu, tożsamości cyfrowej i bezpieczeństwa - rozwiązania, usługi i produkty, które pomagają im spełniać ich kluczową rolę.
Thales zatrudnia 81 000 pracowników w 68 krajach. W 2020 roku Grupa wygenerowała sprzedaż w wysokości 17 mld euro.
O NASK S.A.
Misją NASK S.A. jest wspomaganie rozwoju klientów poprzez zapewnienie bezpieczeństwa danych w cyfrowym świecie.
NASK S.A. jest integratorem usług telekomunikacyjnych, powołanym przez NASK Państwowy Instytut Badawczy w 2017 r., w celu komercjalizacji prac naukowobadawczych NASK PIB. Spółka świadczy przede wszystkim usługi telekomunikacyjne, a w jej ofercie znajdują się usługi cyberbezpieczeństwa, dostępu do internetu, telefonii oraz sieci korporacyjnych, usługi data center, takie jak kolokacja, hosting fizycznych serwerów, a także rozwiązanie cloud computingu oferowane z chmury publicznej lub prywatnej.
Przedstawiciele spółki zwracają uwagę na systematycznie rosnącą liczbę klientów wszystkich podstawowych świadczonych przez nią usług – dostępu do Internetu, telefonii, cyberbezpieczeństwa, hostingu wirtualnego i innych usług data centrowych.
W 2017 r. NASK S.A. z powodzeniem wszedł także na rynek świadczeń integratorskich oraz włączył do swojej oferty nowe specjalistyczne usługi bezpieczeństwa (m.in. usługi NSOC – Security Operations Center) dla różnego typu sieci. Spółka wprowadziła także obsługę bezpieczeństwa sieci przemysłowych (OT). Ze strategicznego punktu widzenia, spółka koncentruje się na 3 grupach produktowych: Cyberbezpieczeństwo, Data Center / Cloud oraz Telco.