Thales wyposaży fregaty Marynarki Wojennej w ramach programu MIECZNIK w zintegrowany system walki TACTICOS
Lista przynależnych kategorii publikacji
- 4 marca Thales podpisał umowę o współpracy strategicznej z Konsorcjum PGZ-MIECZNIK, kierowanym przez Polską Grupę Zbrojeniową (PGZ).
- W ramach tej umowy Thales będzie współpracować z członkami Konsorcjum i polskimi partnerami przemysłowymi, by dostarczyć zintegrowane systemy obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej dla nowych fregat, jednocześnie wzmacniając polski przemysł obronny, zarówno w ramach programu MIECZNIK, jak i poza nim.
- System Zarządzania Walką TACTICOS jest eksploatowany przez Marynarkę Wojenną RP oraz przez siły morskie 24 innych państw świata (od okrętów patrolowych po niszczyciele).
Siły Zbrojne RP wybrały firmę Thales jako preferowanego dostawcę technologii dla przyszłego Programu fregat dla Marynarki Wojennej RP, MIECZNIK. Program ten ma dla Polski znaczenie strategiczne. Thales oferuje skuteczne, pewne i kompleksowe rozwiązanie zintegrowanego systemu zarządzania walką, zaprojektowane w taki sposób, aby spełnić wymagania operacyjne i przemysłowe Polski. Thales przyczyni się do wzmocnienia lokalnego przemysłu obronnego poprzez współpracę z Konsorcjum PGZ-MIECZNIK i polskimi partnerami przemysłowymi.
Firma Thales wykorzysta doświadczenie zyskane dzięki realizacji wcześniejszych umów na rzecz Marynarki Wojennej RP oraz 20-letnie partnerstwo z OBR-CTM, aby zwiększyć wkład polskiego przemysłu w rozwiązania systemów zarządzania walką, zarówno w Polsce, jak i na globalnych rynkach eksportowych.
Poprzez współpracę z Babcock i przy wsparciu brytyjskiego rządu Thales posłuży się kluczowymi wnioskami z programu Type 31 realizowanego w Wielkiej Brytanii, aby zmniejszyć ryzyko i ułatwić drogę do odbioru okrętów. Plany Polski dotyczące fregat MIECZNIK zapewnią zwiększenie możliwości okrętu, które będą interesujące dla sił morskich innych państw.
System zarządzania walką (CMS) jest głównym elementem centrum dowodzenia i procesu decyzyjnego systemu walki okrętu wojennego. Jego funkcje i parametry działania – wspomaganie sterowania sensorów, kompilacja obrazu, ocena sytuacji, działania wspierające i sterowanie uzbrojeniem – są kluczowe dla skuteczności działania okrętu wojennego. System TACTICOS, który jest wdrożony na ponad 200 platformach morskich, ma bezkonkurencyjną historię w zakresie udanej integracji.
System zarządzania walką (CMS) firmy Thales ma otwartą i rozszerzalną architekturę, która tworzy wspólne środowisko informacyjne i jest sprawna w użyciu. Zestaw programistyczny dla przedsiębiorstw umożliwia bezproblemową integrację funkcjonalności dostarczanych przez inne firmy i płynną ścieżkę do przyszłych aktualizacji platformy i systemu. Ten będący w służbie sił morskich 25 państw świata system zarządzania walką ma wysoce intuicyjny interfejs użytkownika, który zapewnia korzyści operacyjne okrętu.
– Jesteśmy dumni, że możemy być częścią tego kluczowego dla Sił Zbrojnych RP programu. Wybranie preferowanego oferenta oznacza uznanie dla technologii, którą możemy zaoferować, oraz doświadczenia, jakie wnosimy w zakresie integracji i dostarczania złożonych systemów. To znaczący sukces zarówno firmy Thales, jak i zespołu brytyjskiego. Z niecierpliwością czekamy na kontynuację naszych stosunków z Polską, które przyniosą korzyści dla obu państw – komentuje Alex Cresswell, prezes Thales w Wielkiej Brytanii.
– Jesteśmy dumni, że zostaliśmy wybrani do tego dużego przedsięwzięcia. Wzmacnia to nasze relacje z Marynarką Wojenną RP, które sięgają okrętów rakietowych typu Orkan czy okrętu patrolowego ORP Ślązak. Z niecierpliwością czekamy na współpracę z polskim przemysłem, by móc wesprzeć Marynarkę Wojenną w zadaniu ochrony suwerenności Polski – mówi Gerben Edelijn, wiceprezes Thales ds. systemów nawodnych.
– To dla nas ogromny zaszczyt, cieszymy się, że zostaliśmy wybrani przez Siły Zbrojne RP jako preferowany dostawca technologii w ramach programu MIECZNIK. Dołożymy wszelkich starań, aby spełnić wymagania – zarówno operacyjne, jak i przemysłowe. We współpracy stawiamy zawsze na dialog i dążymy do dostarczania usług na najwyższym możliwym poziomie, to wizytówka Thales. Mamy nadzieję na dalszy rozwój współpracy z polskim przemysłem i udany transfer technologii – podkreśla Magdalena Nizik, prezes Thales Polska.
Kontakt dla mediów
Masz pytania? Skontaktuj się z nami
O firmie Thales
Thales (Euronext Paris: HO) jest światowym liderem w dziedzinie zaawansowanych technologii, który inwestuje w innowacje cyfrowe i „deep tech” – łączność, big data, sztuczną inteligencję, cyberbezpieczeństwo i obliczenia kwantowe – aby budować pewną przyszłość istotną dla rozwoju społeczeństw. Grupa zapewnia swoim klientom (firmom, organizacjom i rządom) z dziedziny obronności, aeronautyki, przestrzeni kosmicznej, transportu, tożsamości cyfrowej i bezpieczeństwa rozwiązania, usługi i produkty, które pomagają im spełniać ich kluczową rolę, stawiając jednostkę za siłę napędową wszystkich decyzji.
Thales zatrudnia 81 000 pracowników w 68 krajach. W 2021 roku Grupa wygenerowała sprzedaż w wysokości 16,2 mld euro.