Ericsson, Qualcomm i Thales zabiorą 5G w kosmos
Lista przynależnych kategorii publikacji
- 3rd Generation Partnership Project (3GPP), organizacja wyznaczająca globalne standardy dla telekomunikacji i satelitarnych sieci naziemnych zatwierdziła standard 5G.
- Sieci naziemne 5G mogłyby pomóc w zapewnieniu pełnego globalnego zasięgu 5G - w tym obszarów obecnie nieobsługiwanych przez sieci naziemne.
- We Francji ruszył pilotażowy projekt, którego zadaniem jest przetestowanie i weryfikacja standardu 5G NTN i stworzenie systemu ICT na orbicie.
Firmy Ericsson (NASDAQ: ERIC), Thales (Euronext Paris: HO), globalny lider w dziedzinie Aerospace, Defence, Security & Digital Identity, oraz innowator technologii bezprzewodowych Qualcomm Technologies, Inc (NASDAQ: QCOM) połączyły siły, aby stworzyć sieć satelitów 5G na orbicie okołoziemskiej.
W pierwszej fazie partnerzy przeprowadzą szczegółowe badania, analizy i stosowne symulacje, a w kolejnych przejdą do fazy testów działania pozaziemskich sieci 5G NTN na smartfonach.
Dla użytkowników telefonii komórkowej oznacza to, że w przyszłości zwykły smartfon będzie mógł połączyć się poprzez sieć 5G z dowolnego miejsca na Ziemi. Dzięki temu szerokopasmowa transmisja danych i oparte o nią usługi staną się dostępne w miejscach, gdzie dotychczas działają starsze systemy telefonii satelitarnej o znacznych ograniczeniach przesyłu danych.
Eksperci prognozują, że łączność 5G za pośrednictwem satelitów na niskiej orbicie okołoziemskiej umożliwi komunikację na najodleglejszych obszarach geograficznych, nawet o ekstremalnych uwarunkowaniach oraz na morzach, oceanach i wszędzie tam, gdzie nie dociera zasięg naziemny.
Nowe rozwiązanie zdecydowanie zwiększyłoby możliwości dalszego rozwoju usług roamingowych dla abonentów smartfonów w paśmie 5G, a także pozwoliło na zastosowanie 5G w transporcie, przemyśle energetycznym czy w szeroko pojętym obszarze zdrowia.
Sieć oparta na satelitach umieszczonych w kosmisie mogłaby także wspierać infrastrukturę naziemną w przypadku poważnych awarii czy katastrof.
Wysokie standardy bezpieczeństwa w sieci 5G NTN pozwalają sądzić, że nowe pasmo będzie również miało zastosowanie w celu zwiększenia bezpieczeństwa narodowego oraz jako rozwiązanie dla rządowych sieci bezpieczeństwa publicznego.
- „Współpraca w zakresie testowania i walidacji pomiędzy Ericsson, Thales i Qualcomm Technologies to absolutny przełom w światowej historii komunikacji. Efektem naszego partnerstwa będzie stworzenie sieci, która sprawi, że niezależnie od miejsca, w którym znajdzie się użytkownik – środek oceanu czy najodleglejszy nawet las – będzie miał dostęp do wysokiej klasy, bezpiecznej i opłacalnej łączności satelitarnej i naziemnej 5G”. – mówi Erik Ekudden, Wice-Prezes i Dyrektor ds. Technologii z firmy Ericsson.
- "Aby 5G spełniło pokładane w nim nadzieje, konieczne jest zapewnienie zasięgu sieci w obszarach, w których nie istnieją naziemne sieci komórkowe: czy to nad oceanami, czy w odległych rejonach geograficznych. Badania, które planujemy z firmami Ericsson i Thales rozpoczną ważny etap wdrażania tej ważnej technologii. Nie możemy się doczekać pierwszych efektów naszego partnerstwa." – podkreśla John Smee, Wiceprezes ds. Inżynierii w Qualcomm Technologies, Inc.
Philippe Keryer, Wiceprezes ds. Strategii, Badań i Technologii w firmie Thales, mówi:
- Wdrożenie sieci 5G oznacza istotną zmianę dla branży telekomunikacyjnej. Będzie to nie tylko zmiana uwarunkowań biznesowych, łączność nowej generacji umożliwi bezpieczne połączenie miliardów ludzi i infrastruktury na cały świecie. Grupa Thales jest zaangażowana w rozwój tej technologii na wielu płaszczyznach. Współpraca badawcza z naszymi partnerami wynika z naszego przekonania, że sieci pozaziemskie 5G przyczynią się do ogólnoświatowej rewolucji telekomunikacyjnej i wyniosą bezpieczeństwo sieci na wyższy poziom. "
Współpraca
Testy i walidacja zostaną przeprowadzane przez Ericsson, Thales i Qualcomm Technologies w marcu 2022 r., po uzyskaniu zgody 3GPP - globalnego organu ds. standardów telekomunikacyjnych. Po raz pierwszy w historii partnerzy przeprowadzą weryfikację sieci opartych o satelity. Celem testów będzie walidacja różnych komponentów technologicznych potrzebnych do uruchomienia sieci naziemnych 5G, w tym smartfona 5G, systemu satelitarnego i elementów sieci 5G na Ziemi.
Prowadzone prace mają również na celu potwierdzenie, że sieć 5G NTN może być obsługiwana w obudowie smartfona, dzięki czemu przyszły telefon 5G może stać się również telefonem satelitarnym. Wstępne testy odbędą się w symulowanym środowisku kosmicznym we Francji, gdzie znajduje się większość europejskiego przemysłu zajmującego się przestrzenią kosmiczną.
W ramach projektu, Ericsson planuje zweryfikować technologię 5G virtual RAN (vRAN), zmodyfikowany do obsługi sygnałów radiowych propagujących przez szybko poruszające się satelity LEO. Firma sprawdzi, co dzieje się z falami radiowymi 5G podróżującymi przez próżnię kosmiczną i atmosferę ziemską.
Thales natomiast planuje testy satelitarnego ładunku radiowego 5G o parametrach umożliwiających jego rozmieszczenie na satelitach LEO. Qualcomm Technologies z kolei dostarczy telefony testowe weryfikujące, czy 5G NTN może być dostępne dla przyszłych smartfonów 5G.
Eksperci wykorzystają sprzęt naziemny do symulacji propagacji radiowej 5G i opóźnień czasowych pomiędzy wyposażonym satelitą na orbicie a połączeniem smartfona z radiową siecią dostępową 5G w różnych miejscach na powierzchni Ziemi.
Ekudden dodaje - "Chociaż jest zbyt wcześnie, aby powiedzieć, kiedy prototypowy satelita wyposażony w 5G mógłby zostać wyniesiony na orbitę, partnerów czekają na razie wysoce specjalistyczne testy i działania walidacyjne na powierzchni Ziemi.”
Dzięki wsparciu organizacji 3GPP, 5G NTN będzie testowane i rekomendowane w bardzo dużym ekosystemie standaryzowanych produktów i komponentów. Wdrożenie nowej specyfikacji pozwala również na włączenie NTN do urządzeń 5G, co w przyszłości zapewni dostawcom technologii łatwe i szybkie skalowanie 5G NTN w urządzeniach.
Kontakt dla mediów
Masz pytania? Skontaktuj się z nami
O firmie ERICSSON Ericsson umożliwia dostawcom usług komunikacyjnych wykorzystanie pełnej wartości łączności. Portfolio firmy obejmuje obszary biznesowe Networks, Cloud Software and Services, Enterprise Wireless Solutions oraz Technologies and New Businesses. Zostało ono zaprojektowane tak, aby pomóc naszym klientom przejść na rynek cyfrowy, zwiększyć wydajność i znaleźć nowe źródła przychodów. Inwestycje Ericsson w innowacje dostarczyły korzyści z mobilności i mobilnych łączy szerokopasmowych miliardom ludzi na całym świecie. Akcje firmy Ericsson są notowane na giełdzie Nasdaq Stockholm i Nasdaq New York. www.ericsson.com |
O firmie Thales Thales (Euronext Paris: HO) jest światowym liderem w dziedzinie zaawansowanych technologii, który inwestuje w innowacje cyfrowe i „deep tech” – łączność, big data, sztuczną inteligencję, cyberbezpieczeństwo i komputery kwantowe – aby budować pewną przyszłość istotną dla rozwoju społeczeństw. Grupa zapewnia swoim klientom (firmom, organizacjom i rządom) w dziedzinie obronności, aeronautyki, przestrzeni kosmicznej, transportu, tożsamości cyfrowej i bezpieczeństwa - rozwiązania, usługi i produkty, które pomagają im spełniać ich kluczową rolę. Thales zatrudnia 81 000 pracowników w 68 krajach. W 2021 roku Grupa wygenerowała sprzedaż w wysokości 16,2 mld euro. |
O firmie Qualcomm Qualcomm jest wiodącym na świecie innowatorem technologii bezprzewodowych i ważnym graczem w dziedzinie rozwoju, uruchomienia i ekspansji 5G. Jak informuje sama firma: Połączyliśmy telefon z internetem i narodziła się mobilna rewolucja. Dziś nasze technologie tworzą ekosystem mobilny i znajdują się w każdym smartfonie 3G, 4G i 5G. Wnosimy korzyści płynące z mobilności do nowych branż, w tym motoryzacyjnej, Internetu Rzeczy i IT oraz wytyczamy drogę do świata, w którym wszystko i wszyscy mogą się płynnie komunikować i współdziałać. Qualcomm Incorporated obejmuje biznes licencyjny, QTL oraz zdecydowaną większość portfolio patentowego firmy. Qualcomm Technologies, Inc, spółka zależna Qualcomm Incorporated, obsługuje, wraz ze swoimi spółkami zależnymi funkcje inżynieryjne, badawcze i rozwojowe oraz zasadniczo produkty i usługi, w tym biznes w branży półprzewodników QCT. |