PKEE
Informacje prasowe

Ceny prądu: ile energii elektrycznej zużywają mieszkańcy województwa lubelskiego na tle pozostałych regionów? (+grafika)

Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego*, w 2020 r. zużycie energii elektrycznej na gospodarstwo domowe w województwie lubelskim wyniosło 1 409 GWh – jest to dziewiąty wynik w skali kraju. W jaki sposób mieszkańcy mogą ograniczać zużycie prądu oraz wpływ rachunków na budżet gospodarstwa domowego?

Co ciekawe, jeśli chodzi o zużycie na jednego mieszkańca Lubelskiego, było jednym z najniższych w kraju i wyniosło 2 882,7 kWh, co plasuje region na trzynastej pozycji na tle pozostałych województw. Rekordziści w tym zakresie, czyli mieszkańcy województwa opolskiego, wykazali ponad dwukrotnie większe zapotrzebowanie na energię elektryczną w 2020 r. na poziomie 5 783,32 kWh. W kontekście zapowiadanych podwyżek cen energii elektrycznej od nowego roku - w konsekwencji rosnących kosztów wytwarzania energii oraz wdrażania polityki klimatycznej Unii Europejskiej – warto już teraz zweryfikować, w jaki sposób gospodarstwa domowe województwa lubelskiego mogą indywidualnie ograniczyć zużycie prądu, a co za tym idzie jego koszt.

Jak wskazują eksperci Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej, obowiązkowy dla firm energetycznych zakup uprawnień do emisji dwutlenku węgla stanowi obecnie już nawet połowę kosztów energii i jest głównym czynnikiem wpływającym na wysokość taryf, a w konsekwencji również rachunków wysyłanych do konsumentów. Środki z drożejących uprawnień do emisji trafiają do budżetu państwa i przynajmniej w połowie powinny być przeznaczane na inwestycje sprzyjające redukcji emisji gazów cieplarnianych oraz system wsparcia dla odbiorców energii.

Jednak – mimo nadchodzących podwyżek – mieszkańcy Lubelskiego nadal są w stanie ograniczyć ich wpływ na budżet gospodarstwa domowego. Rozwiązaniem jest kilka prostych nawyków, których stosowanie może pomóc w oszczędzaniu energii elektrycznej. Zaczynając od oświetlenia, które standardowo powinniśmy wyłączać w pomieszczeniach, z których nie korzystamy. Równie istotna jest wymiana żarówek starego typu na energooszczędne, szczególnie w tych częściach domu czy mieszkania, w których przebywamy najczęściej. Tradycyjna żarówka jedynie ok. 5% pobieranej energii przetwarza na światło, natomiast aż 95% to strata, którą odczuwamy na rachunku.

Wśród urządzeń domowych, które pochłaniają najwięcej prądu, prawie w każdym domu pierwsze miejsca zajmują: lodówka z zamrażarką, bojler elektryczny oraz ceramiczna kuchenka elektryczna. W przypadku lodówki spore ilości energii pochłania konieczność jej ponownego chłodzenia przy przechowywaniu ciepłego jedzenia, częstym otwieraniu bądź niedomykaniu drzwi. Dla bojlera elektrycznego kluczowe jest zmniejszenie ilości energii zużywanej na podgrzewanie wody tylko po to, aby później stygła. Rozwiązaniem jest włączanie go wyłącznie w godzinach, w których ciepła woda będzie nam potrzeba w dużych ilościach – np. rano i wieczorem. Dla ograniczenia kosztów przyrządzania potraw, wystarczy przykrywanie garnków pokrywką – co przyspieszy gotowanie i tym samym skróci czas korzystania z kuchenki. Natomiast, jeśli chodzi o piekarnik – obowiązuje ta sama zasada, co w przypadku lodówki – im częściej go otwieramy, tym więcej energii będzie musiało zużyć urządzenie do przywrócenia pożądanej temperatury.

Oczywiście, korzystamy również z wielu innych urządzeń, jak zmywarka, pralka czy suszarka do ubrań. Jeśli nie będzie stanowiło dla nas problemu włączanie tych urządzeń o określonych godzinach bądź w nocy – powinniśmy sprawdzić możliwość korzystania z taryf, które oferują niższe ceny prądu w określonych godzinach. Najczęściej popełnianym niedopatrzeniem wpływającym na zbędne zużywanie prądu jest również brak nawyku wyłączania licznych urządzeń i pozostawianie ich w tzw. trybie uśpienia – podczas którego potrafią one generować nawet 15 proc. swojego normalnego zużycia energii elektrycznej. Jest to niestety standardem w wielu polskich domach.

Trwająca transformacja energetyczna nie dotyczy tylko firm wytwarzających prąd, czy dużych energochłonnych przedsiębiorstw takich jak fabryki, huty czy cementownie. Zmiana ta wymaga zaangażowania nas wszystkich. Zacznijmy zatem od własnego domu.

 

* Źródło: Główny Urząd Statystyczny
Dane dotyczące energii elektrycznej wg zużycia województw za 2020 rok

Załączniki

docx

21 11 30 Lubelskie zużycie energii

docx 55,1 kB
pobierz
GRAFIKA_OSZCZEDZANIE_ENERGII_WOJEWODZTWA_PKEE.pdf

GRAFIKA OSZCZEDZANIE ENERGII WOJEWODZTWA PKEE

pdf 758,1 kB
pobierz

Kontakt dla mediów

Masz pytania? Skontaktuj się z nami


Polski Komitet Energii Elektrycznej (PKEE) jest stowarzyszeniem sektora elektroenergetycznego, którego działalność koncentruje się na zagadnieniach związanych z funkcjonowaniem branży w nowoczesnej gospodarce rynkowej. Dzięki zaangażowaniu PKEE, zarówno w Polsce, jak i Unii Europejskiej, polski sektor elektroenergetyczny może lepiej odpowiadać na wyzwania związane z integracją europejską, zapewniać bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej, konkurencyjny rynek, ochronę środowiska i rozwój nowoczesnych technologii.