Przetasowania w finansach osobistych
Zaostrzanie polityki pieniężnej, rosnąca inflacja oraz perspektywa spowolnienia tempa wzrostu gospodarczego spowodowały istotne zmiany w podejściu Polaków do swoich finansów, zarówno w sferze depozytów, jak i kredytów.
Potężny skok inflacji i perspektywa utrzymywania się wysokiego poziomu cen towarów i usług konsumpcyjnych zmusza Polaków do coraz częstszych zmian w podejściu do podejmowanych decyzji finansowych. Ostatnio dochodzą do tego także narastające obawy związane ze spowolnieniem wzrostu gospodarczego. Prognozy w tej kwestii są coraz bardziej pesymistyczne i to zarówno ze strony ośrodków oficjalnych, jak i niezależnych instytucji finansowych.
Nastroje konsumentów, które systematycznie monitoruje Główny Urząd Statystyczny, uległy zauważalnemu pogorszeniu i ich wskaźnik jest obecnie na poziomie najniższym od kilkunastu lat. Pojawiają się też coraz wyraźniejsze sygnały zmian sytuacji na rynku pracy. Stopa bezrobocia przestała spadać, choć wciąż należy do najniższych w Europie. Na razie utrzymuje się też wysoka dynamika wzrostu wynagrodzeń, ale i ta tendencja może wkrótce wyhamować, a nawet ulec odwróceniu. Ponadto tempo podwyżek ledwie nadąża za inflacją.
Autor komentarza: Tomasz Rzeski, Country Sales Manager Oddziału Inbank w Polsce
Kontakt dla mediów
Masz pytania? Skontaktuj się z nami
Inbank
Inbank jest bankiem pochodzącym z Estonii, którego usługi dostępne są dla klientów na 8 europejskich rynkach (Estonia, Łotwa, Litwa, Polska, Czechy, Niemcy, Austria, Holandia oraz Finlandia. Inbank działa w obszarze consumer finance w modelu B2B2C, tzn. dostarcza konsumentom rozwiązania ratalne poprzez kanały i struktury sprzedaży merchantów (sprzedawców/dostawców towarów i usług).
Grupa Inbank udzieliła dotychczas finansowania o wartości przekraczającej 1,5 mld euro, ma ponad 800 tys. aktywnych klientów oraz 4,6 tys. współpracujących merchantów. Inbank Oddział Polska rozpoczął działalność w 2017 roku, portfel udzielonych przez niego kredytów sięga blisko 1,5 mld PLN. Oddział Inbanku w Polsce w ubiegłym roku zanotował najwyższy wzrost spośród wszystkich rynków Grupy Inbank: o ponad 150%. W Polsce, wg danych BIK, udział Inbanku w nowej sprzedaży kredytów ratalnych w III kwartale 2021 r. osiągnął blisko 8%.
W Polsce Inbank specjalizuje się w dostarczaniu kredytów ratalnych, samochodowych i gotówkowych, wspierając tym samym rozwój skali biznesu współpracujących merchantów w obszarze automotive, handlu, eCommerce, sektora odnawialnych źródeł energii, ubezpieczeniowego i medycznego. Oddział Inbanku w Polsce jest członkiem Związku Banków Polskich.