Nie pozwól, aby objawy neuropatii stanęły między Tobą a Twoimi bliskimi. Neurobion Advance/P&G Health włącza się w promocję Miesiąca Świadomości Neuropatii
P&G Health, producent leku Neurobion Advance, pomagającego łagodzić drętwienie i mrowienie dłoni i stóp oraz leczącego ich pierwotną przyczynę, tj. niedobory witamin B1, B6 i B12, z dumą włączał się w obchody Miesiąca Świadomości Neuropatii, trwające przez cały maj 2024 r. Celem kampanii jest podniesienie świadomości na temat neuropatii obwodowej oraz zachęcenie i zmobilizowanie do wczesnego interweniowania w przypadku zauważenia objawów, a więc dzięki temu także do otrzymania przez chorych odpowiedniego leczenia.
Neuropatia obwodowa, charakteryzująca się takimi objawami, jak drętwienie, mrowienie i uczucie kłucia w dłoniach lub stopach, może mieć ogromny wpływ na nasze codzienne życie. Objawy te mogą oznaczać uszkodzenie nerwów1 oraz negatywnie wpływać na naszą mobilność i samopoczucie, pogarszając nasze relacje z bliskimi.
Według statystyk w Polsce na niedobory witamin z grupy B narażona jest co 5. osoba2. 20 procent z nas może więc odczuwać objawy neurologiczne, które mogą zwiastować neuropatię obwodową. Mimo tego, że jest to tak powszechna choroba, z badania nt. świadomości neuropatii przeprowadzonego w kwietniu 2024 r. przez Agencję Badań Rynku i Opinii SW Research wynika, że nie słyszała o niej nigdy ponad połowa Polaków po 40. roku życia3.
Wiele z tych osób znosi cierpienie w milczeniu, nieustannie szukając wyjaśnienia dla swojego bólu, często przy tym bagatelizując swoje doświadczenie. Wśród ankietowanych przez SW Research osób chorych na neuropatię aż 83 proc. uważa swoje objawy za uciążliwe. 74 proc. szerokiej grupy badanych ma zaś świadomość, że objawy neuropatii mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie, nawet gdy mowa o tak prozaicznych czynnościach, jak chodzenie, trzymanie przedmiotów czy spanie. 60 proc. ankietowanych jest zdania, że chorujący mogą doświadczać również trudności emocjonalnych, w tym frustracji i poczucia izolacji ze względu na niezrozumienie ze strony otoczenia3.
Neuropatia obwodowa często pozostaje niezdiagnozowana, przez co wywiera zauważalny wpływ na życie pacjentów. Może się tak dziać dlatego, że rozpoznanie neuropatii obwodowej nie zawsze jest łatwe – objawy można postrzegać jako subiektywne odczucia lub wiązać ich występowanie z innymi chorobami.
Potwierdzają to dane - blisko jeden na trzech respondentów (32 proc.) – nie zna przyczyn neuropatii. Ponad 2/5 pytanych o przyczyny neuropatii słusznie wymienia uszkodzenia nerwów (41 proc.). Drugą najpopularniejszą przyczyną (30%) w ocenie Polaków po 40 r.ż. mogą być niedobory witamin (w tym witamin z grupy B3). Jedynie 18 proc. badanych jako jedną z przyczyn podaje cukrzycę, mimo że aż połowa diabetyków może mierzyć się z neuropatią4.
Neurobion Advance/P&G Health apeluje do osób doświadczających drętwienia, mrowienia i innych objawów neuropatii obwodowej o podjęcie działań i niezwłoczne skonsultowanie się z lekarzem. Wczesna diagnoza i odpowiednie leczenie mogą pomóc w zmniejszeniu objawów, poprawie jakości życia i zapobieganiu temu, że przez chorobę utracimy to, co najcenniejsze – okazję do jakościowego spędzania czasu z naszymi bliskimi.
Potraktujmy Miesiąc Świadomości Neuropatii jako okazję do zjednoczenia się i dokonywania zmian. Dzięki szerzeniu wiedzy możemy pomóc chorym odzyskać kontrolę nad swoim życiem, aby mogli wzmacniać więzi, które są dla nich najważniejsze.
1 Spowodowane niedoborami witamin B1, B6, B12.
2 Badanie na reprezentatywnej próbie całej polskiej populacji w wieku 20-74 lata w latach 2003-2005 wykazało, że zalecanego poziomu spożycia nie osiągnięto w 26% dla witaminy B6 i 42% dla witaminy B12 (Waśkiewicz i in. 2010).
3 Badanie dot. świadomości wystąpienia neuropatii, przeprowadzone przez SW Research na grupie 427 Polaków w wieku powyżej 40. roku życia, kwiecień 2024.
4 Kumar S. et al, Need For Early Diabetic Peripheral Neuropathy Screening among Public Transport Professionals – A Case Report, Laser Therapy 25.2: 141-144, 2016.
Kontakt dla mediów
Masz pytania? Skontaktuj się z nami
Skrócona informacja o leku Neurobion Advance
Skład i postać farmaceutyczna: Neurobion Advance, tabletki powlekane. Każda tabletka zawiera 100 mg tiaminy azotanu, 50 mg pirydoksyny chlorowodorku i 1 mg cyjanokobalaminy. Wskazania do stosowania: Produkt leczniczy Neurobion Advance jest wskazany do stosowania u osób dorosłych w celu zapobiegania i leczenia niedoborów witaminy B1, B6 i B12, które w przypadku niedostatecznego spożycia, zaburzeń wchłaniania, zwiększonej utraty lub zwiększonego zapotrzebowania mogą powodować mieszaną polineuropatię czuciowo-ruchową. Podmiot odpowiedzialny: P&G Health Germany GmbH, Sulzbacher Strasse 40, 65824 Schwalbach am Taunus, Niemcy. Opracowano na podstawie ChPL z dnia 18/12/2023 r.
(MAT-PL-NEUROBION-22-000004)
Neurobion Advance to lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.