E.ON Polska
Informacje prasowe

Więcej OZE dla Wspólnot i Spółdzielni Mieszkaniowych

Ułatwienie możliwości korzystania z fotowoltaiki dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych to kolejny krok w rozwoju energetyki odnawialnej w Polsce. Od 1 lutego 2023 dostępna jest nowa forma rozliczeń dla budynków wielolokalowych – prosument lokatorski. Zainteresowanie takimi inwestycjami jest duże, co potwierdza duża liczba zgłoszeń w zorganizowanym przez E.ON Polska konkursie ZmieniaMY nasze osiedla.

Nowe możliwości dla właścicieli i zarządców osiedli

Nowy system rozliczeń - prosument lokatorski - ma zachęcić do szerszego wykorzystywania fotowoltaiki wśród wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. W tej grupie produkcja energii elektrycznej z własnego, przyjaznego środowisku źródła, jest wciąż rzadko stosowana, choć fotowoltaika w Polsce bije rekordy popularności. Rozliczenie w formie prosumenta lokatorskiego może pomóc pokryć zapotrzebowanie na energię elektryczną części wspólnych budynków.

Równolegle ruszył nabór wniosków na dopłaty do tego typu instalacji. Właściciele
i zarządcy nieruchomości wielolokalowych mogą dostać 50 proc. dofinansowania na zakup, montaż, budowę lub modernizację instalacji fotowoltaicznej.

Decyzja o inwestycji w odnawialne źródło energii to dobry przykład nowoczesnego zarządzania wspólnotą oraz sposób na budowanie samowystarczalności energetycznej – komentuje Janusz Moroz, członek zarządu ds. handlu w E.ON Polska. – Mamy nadzieję, że konkurs ZmieniaMY nasze osiedla zainspiruje kolejne wspólnoty mieszkaniowe do działań na rzecz środowiska, wykorzystanie zielonej energii i zachęci do skorzystania z nowej formy rozliczeń oraz Grantu na OZE – dodaje.

Idea i laureaci konkursu ZmieniaMY nasze osiedla

E.ON Polska wspiera lokalne inicjatywy i promuje proekologiczne postawy wśród mieszkańców Warszawy. W listopadzie 2021 roku firma zaprosiła warszawskie wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe do udziału w konkursie, w ramach którego doceniono najciekawsze, inicjowane przez nie działania proekologiczne. Istotne było poznanie szczegółów przeprowadzonych ekoinicjatyw, powodów dla których zostały one zrealizowane, a także ich realnego wpływu na życie mieszkańców danego osiedla. Właśnie zakończyły się formalności związane z odbiorem ostatniej z trzech wykonanych instalacji i tym samym projekt dobiegł końca. Zwycięskie wspólnoty mieszkaniowe mogą już korzystać z zamontowanych instalacji fotowoltaicznych.

Są to:

  • Wspólnota Mieszkaniowej Ostoja Wilanów,
  • Wspólnota Mieszkaniowej Mokotów Park,
  • Wspólnota Mieszkaniowej Jagiellońska 56.

Nagrodzone ekoinicjatywy

Zgłoszone w konkursie inicjatywy pokazały stale rosnący poziom świadomości ekologicznej wśród społeczności lokalnych. Mieszkańcy Warszawy wiedzą, że nawet drobne działania dla środowiska są ważne dla naszej wspólnej przyszłości.

Jesteśmy bardzo wyczuleni na przyrodę na osiedlu. Sporo się u nas dzieje w tym temacie - od sprzątania okolicznych pól, przez domki dla kaczek i budki lęgowe dla ptaków, po ograniczenie koszenia. Nasi mieszkańcy mają świadomość że każda taka inicjatywa ma duże znaczenie dla środowiska. Dlatego wzięliśmy udział w konkursie E.ON. Szukamy nowych rozwiązań, a instalacja fotowoltaiczna pomoże lepiej zadbać o środowisko i korzystać z energii w zrównoważony sposób – mówi przedstawiciel Wspólnoty Mieszkaniowej Ostoja Wilanów.

Metodą małych kroków możemy redukować ślad węglowy. M.in. zmieniliśmy oświetlenie, zmodyfikowaliśmy instalację elektryczną pod kątem stacji ładowania aut, wprowadziliśmy przydatną aplikację usprawniającą życie mieszkańcom. Inicjatywa E.ON idealnie wpisuje się w nasze podejście. Wszyscy skorzystamy na instalacji fotowoltaicznej i na pewno dobrze wykorzystamy uzyskaną energię odnawialną – mówi przedstawiciel Wspólnoty Mieszkaniowej Mokotów Park.

Nasz sojusz wspólnot pokazał, że razem łatwiej podejmować eko-działania. Skupiliśmy się na tzw. zielonym otoczeniu - to nie tylko dbanie o środowisko, ale i budowanie wartościowych postaw wśród mieszkańców. Dzięki temu bardziej się integrujemy, mamy wspólne cele. Zbiorniki na deszczówkę to oszczędność wody, więcej drzew to czystsze powietrza, a instalacja od E.ON to odnawialna energia, która dosłownie napędza wspólnotę do kolejnych działań – mówi przedstawiciel Wspólnoty Mieszkaniowej Jagiellońska 56.

Więcej informacji

Dodatkowe informacje na temat prosumenta lokatorskiego i Grantu OZE można znaleźć na stronie: Prosument lokatorski – nowa forma rozliczeń fotowoltaiki dla budynków wielolokalowych (eon.pl).

Szczegółowe informacje o projekcie ZmieniaMY nasze osiedla dostępne są na stronie: ZmieniamMY nasze osiedla (eon.pl)

Załączniki

docx

Więcej OZE dla WiSM komunikat prasowy

docx 40,3 kB
pobierz
Więcej OZE dla WiSM.jpg

Więcej OZE dla WiSM

jpg 353,9 kB
pobierz

O E.ON

Grupa E.ON działa na 15 europejskich rynkach. Obsługuje ponad 50 mln klientów i zatrudnia ponad 78 tysięcy osób – w tym 3500 w Polsce. Wdraża najnowocześniejsze rozwiązania i patenty technologiczne w celu maksymalizacji wydajności sieci energetycznych, zapewnienia stabilności i bezpieczeństwa dostaw energii. E.ON Polska dostarcza energię elektryczną do ponad miliona odbiorców na terenie Warszawy i okolic.