Stoen Operator
Informacje prasowe

Nowy mural w Warszawie przypomina o niezwykłej Alinie Margolis-Edelman

Dzięki porozumieniu zawartemu między spółką Stoen Operator i społecznością szkolną Liceum Francuskiego im. René Goscinnego oraz Państwowego Przedszkola nr 292 w Warszawie, powstał na mapie Warszawy nowy mural. Dzieło stworzone pod okiem znanego artysty Dariusza Paczkowskiego jest hołdem dla Aliny Margolis-Edelman w 101 rocznicę jej urodzin. Lekarka, uczestniczka powstania warszawskiego i założycielka Fundacji Dzieci Niczyje została uwieczniona na budynku przy ul. Walecznych 4/6. Okazją do odsłonięcia muralu była 80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim, upamiętniana w ramach „Akcji Żonkile”.    

 

Nowy mural poświęcony Alinie Margolis-Edelman powstał przy ulicy Walecznych 4/6 w Warszawie na ścianie budynku transformatora spółki Stoen Operator. Pomysł stworzenia takiej formy upamiętnienia lekarki i działaczki społecznej, niezwykłej kobiety zawsze oddanej potrzebującym, narodził się w gronie społeczności szkolnej stołecznego Liceum Francuskiego im. René Goscinnego oraz Państwowego Przedszkola nr 292. To na terenie tych placówek znajduje się odsłonięty 19 kwietnia mural.

 

- Cieszymy się, że możemy być częścią tego projektu i wspólnie uczcić pamięć postaci tak istotnej w historii zarówno stolicy jak i całej Polski. Naszym najważniejszym celem jest od zawsze zapewnianie energii dla mieszkańców Warszawy i okolic. Dzięki takim inicjatywom możemy także mieć swój udział w rozwijaniu dobrej energii miasta, podkreślaniu jego lokalnego kolorytu i upamiętnieniu ludzi ważnych dla jego przeszłości – mówi Aleksandra Smolarska-Flis, rzecznik prasowy Stoen Operator.

 

Projekt z przesłaniem

 

Bohaterką tego niecodziennego dzieła jest Alina Margolis-Edelman – lekarka pediatra, która stała się pierwowzorem postaci Ali ze słynnego „Elementarza" Mariana Falskiego. Uczestniczka powstań - w getcie warszawskim i warszawskiego - po wyjeździe z Polski do Francji pracowała aktywnie w organizacjach „Lekarze bez Granic" i „Lekarze Świata". Szczególnie bliskie były jej działania na rzecz dzieci. To jej dziełem jest Fundacja Dzieci Niczyje (obecnie Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę), której była założycielką. Miała także swój udział w stworzeniu francusko-polskiego stowarzyszenia  „Pomoc Chorym w Polsce”.

 

- Mural poświęcony tej wspaniałej postaci jest pięknym hołdem pamięci ze strony polskich i francuskich dzieci, którym Alina Margolis – Edelman zawsze była oddana. Jesteśmy dumni z naszych uczniów, którzy zainicjowali ten projekt i mieli czynny udział w jego realizacji – powiedziała Anne Lesage, dyrektorka Liceum Francuskiego im. René Goscinnego w Warszawie.

 

- Podtrzymywanie pamięci o bohaterach narodowych to niezwykle ważny element wychowania i edukacji młodzieży oraz przekazywania im fundamentalnych wartości. Niezwykła postać Aliny Edelman, która swoim życiem i działalnością łączy Polskę i Francję, dzięki tej inicjatywie zaistnieje w świadomości wielu osób i zostanie zachowana w pamięci na lata – podkreśla Barbara Subko, nauczycielka z tej placówki edukacyjnej, która zainicjowała projekt.

Mural na obiekcie udostępnionym dla tego dzieła przez Stoen Operator stworzyli gimnazjaliści i licealiści szkoły francuskiej pod okiem Dariusza Paczkowskiego. Artysta od 1987 tworzy zaangażowany społecznie przekaz artystyczny, m.in. w formie graffiti i street art. Paczkowski jest też jednym z założycieli Fundacji Klamra, która współtworzy w całej Polsce murale poświęcone m.in. równości i prawom człowieka. Dekadę wcześniej stworzył na budynku przy ul. Nowolipki 9 nieistniejący już dziś portret Marka Edelmana trzymającego w rękach symboliczny żonkil.

Udział w wydarzeniu wzięli uczniowie, władze i nauczyciele szkoły, przyjaciele i córka uhonorowanej - Anna Edelman z dziećmi z Francji, Burmistrz Dzielnicy Praga-Południe Miasta Stołecznego Warszawy Tomasz Kucharski, rzecznik prasowy Stoen Operator Aleksandra Smolarska-Flis, kierownik Wydziału Eksploatacji Stacji SN Stoen Operator Tomasz Bajerski, przedstawiciele Muzeum Historii Żydów Polskich "Polin", ambasady Francji w Polsce i Fundacji "Dajemy Dzieciom Siłę". Odsłonięcie muralu wpisało się w tegoroczne obchody upamiętniające wybuch powstania w getcie warszawskim i jego uczestników.

 

 

 

 

Załączniki

docx

19 04 2023 IP SO Odsloniecie muralu Aliny Edelman

docx 28,2 kB
pobierz
Mural Aliny Margolis-Edelman.jpg

Mural Aliny Margolis-Edelman

jpg 216,3 kB
pobierz
Uroczyste odsłonięcie muralu Aliny Margolis-Edelmam.jpg

Uroczyste odsłonięcie muralu Aliny Margolis-Edelmam

jpg 240,7 kB
pobierz
Uroczystość odsłonięcia muralu Aliny Margolis-Edelman.jpg

Uroczystość odsłonięcia muralu Aliny Margolis-Edelman

jpg 242,2 kB
pobierz

Kontakt dla mediów

Masz pytania? Skontaktuj się z nami

Aleksandra Smolarska-Flis

Zespół komunikacji Grupy E.ON w Polsce

Stoen Operator

Zespół komunikacji Grupy E.ON w Polsce


Spółka innogy Stoen Operator Sp. z o.o. zarządza siecią elektroenergetyczną stolicy. Realizuje zadania Operatora Systemu Dystrybucyjnego. Firma rozpoczęła działalność 1 lipca 2007 roku, w wyniku obowiązkowego rozdzielenia sprzedaży i dystrybucji energii, kontynuując realizowane wcześniej inwestycje w stołeczną sieć elektroenergetyczną. 

Obecnie firma dostarcza energię do ponad miliona Klientów w Warszawie i okolicach. Dzięki wysokiej klasy specjalistom, znacznym nakładom inwestycyjnym, jak również nowoczesnym, przyjaznym dla środowiska technologiom, innogy Stoen Operator utrzymuje najwyższe standardy pracy sieci. 

Spółka nieustannie dba o to, by zapewnić mieszkańcom Warszawy energię. Służby techniczne stale monitorują stan sieci elektroenergetycznej, wykonują niezbędne prace eksploatacyjne oraz czuwają całodobowo nad bezpieczeństwem energetycznym miasta.