Digitalizacja i inwestycje kluczowe dla transformacji energetycznej
Sektor energetyczny stoi obecnie przed licznymi wyzwaniami związanymi z głęboką transformacją, której towarzyszy dynamiczny rozwój technologii. Pionierzy nowych rozwiązań IT mają kluczowy wpływ na powodzenie tego procesu. W tegorocznej edycji Energy Days eksperci i decydenci z sektora energetycznego starali się znaleźć odpowiedzi na pytania o najbardziej efektywne i innowacyjne rozwiązania na przyszłość branży. Agnieszka Okońska, Członkini Zarządu Stoen Operator, podczas jednej z debat podkreśliła szczególną rolę technologii i inwestycji w transformacji energetycznej.
W trakcie panelu dyskusyjnego poświęconego infrastrukturze sieciowej w transformacji energetycznej, który odbył się 3 października br. podczas Energy Days 2024, przedstawicielka stołecznego operatora systemu dystrybucyjnego (OSD) zwróciła uwagę na istotny dla branży dokument, jakim jest Karta Efektywnej Transformacji. Zauważyła, że nakłady dystrybucji rosną w olbrzymim tempie i koniecznie jest zapewnienie stabilnego finansowania. Prowadzone przez spółki inwestycje, to działania rozłożone w realizacji na długi czas. - W związku z tym, żeby je prowadzić kilka lat trzeba mieć stabilne finansowanie. I tym, co nam dała Karta Efektywnej Transformacji jest pewnego rodzaju gwarancja zwrotu z taryfy, nakładów, które są tam uwzględnione. To jest bardzo istotny element – powiedziała Agnieszka Okońska, podkreślając, że dzięki temu dokumentowi branża energetyczna zaczęła patrzeć na planowanie inwestycji w nowy sposób.
Przedstawicielka Stoen Operator zwróciła także uwagę na zmieniające się otoczenie w energetyce. Wskaźniki zapotrzebowania na moc rosną, a Warszawa staje się hubem dla centrów danych. W tym kontekście Agnieszka Okońska podkreśliła, że bez digitalizacji, cyfryzacji i automatyzacji trudno jest sobie wyobrazić przyszłość transformacji energetycznej.
W kontekście przyszłości branży skierowała uwagę rozmówców na potrzebę rozwoju elastyczności w usługach energetycznych. Wspomniała przy tej okazji projekt elastyczności rozproszonej realizowany przez Stoen Operator we współpracy z miastem stołecznym Warszawa - Rozpoczynamy projekt pilotażowy na terenie Warszawy. Chcemy sprawdzić, czy usługi elastyczności, nie tylko od strony sieciowej, ale też od operacyjnej lub zarządzania popytem i podażą, pozwolą wypracować interesujące rozwiązania – powiedziała.
Kontakt dla mediów
Masz pytania? Skontaktuj się z nami
Spółka Stoen Operator Sp. z o.o. zarządza siecią elektroenergetyczną stolicy. Realizuje zadania Operatora Systemu Dystrybucyjnego. Firma rozpoczęła działalność 1 lipca 2007 roku, w wyniku obowiązkowego rozdzielenia sprzedaży i dystrybucji energii, kontynuując realizowane wcześniej inwestycje w stołeczną sieć elektroenergetyczną.
Obecnie firma dostarcza energię do ponad miliona Klientów w Warszawie i okolicach. Dzięki wysokiej klasy specjalistom, znacznym nakładom inwestycyjnym, jak również nowoczesnym, przyjaznym dla środowiska technologiom, Stoen Operator utrzymuje najwyższe standardy pracy sieci.
Spółka nieustannie dba o to, by zapewnić mieszkańcom Warszawy energię. Służby techniczne stale monitorują stan sieci elektroenergetycznej, wykonują niezbędne prace eksploatacyjne oraz czuwają całodobowo nad bezpieczeństwem energetycznym miasta.