Stoen Operator
Informacje prasowe

Nowoczesne technologie wspierają niezawodność sieci elektroenergetycznej miasta

Codzienne zadania stołecznego Operatora Systemu Dystrybucyjnego, firmy Stoen Operator obejmują wiele wyzwań. Wśród nich są zapewnienie dostaw energii do ponad miliona odbiorców, obiektów o strategicznym znaczeniu dla kraju, dynamicznie rozwijająca się elektromobilność i nowe centra danych. Aby realizować swoje zadania, spółka korzysta z najnowocześniejszych osiągnięć technologii i nauki.

Coraz większe zapotrzebowanie na moc i niezawodne dostawy energii elektrycznej sprawiają, że konieczne jest stosowanie najnowocześniejszych technologii i rozwiązań. Nie tylko rośnie ilość przetwarzanych danych związana z cyfryzacją całego sektora energetycznego. Także kluczowa rola w zapewnieniu bezpieczeństwa miastu motywuje firmę Stoen Operator do wprowadzania nowych rozwiązań. Innowacyjność służy podnoszeniu niezawodności sieci elektroenergetycznej, gdyż wynika ona również z dbałości o sprawne działanie całej infrastruktury.

Diagnostyka o istotnym znaczeniu

Od niedawna, w ramach programu pilotażowego, pięć Rozdzielczych Punktów Zasilania w infrastrukturze Stoen Operator dysponuje jedną z najbardziej efektywnych, cyfrowych metod diagnostycznych transformatorów 110/15 kV.

Monitorowanie stanu oleju w transformatorach to jeden z warunków, który pomoże zapewnić ich bezawaryjną pracę – mówi Tomasz Żuraw, dyrektor pionu Usługi Sieciowe w Stoen Operator. – System monitoringu DGA pozwala na szybką identyfikację i reakcję na ewentualne anomalie techniczne w urządzeniach, jeszcze zanim te przekształcą się w poważniejsze awarie. Urządzenia do monitoringu pobierają próbki oleju transformatorowego w ustalonych cyklach. Następnie analizują skład ekstraktowanych gazów i ich trendów – czyli tzw. dynamikę przyrostów gazów w oleju. Monitory DGA wykrywają obecność i mierzą stężenie gazów takich jak wodór, metan czy etylen. Analiza tych danych pozwala na ocenę stanu technicznego transformatora i podejmowanie odpowiednich działań eksploatacyjnych.

Transformatory to bardzo ważne, a jednocześnie kosztowne elementy sieci elektroenergetycznej. Ich sprawność i wydajność ma nadrzędne znaczenie dla jej niezawodności. Anomalie, które mogą wystąpić w transformatorach olejowych, są oznaką dopiero mogących się pojawić usterek i awarii. To zjawiska zarówno elektryczne (np. wyładowania elektryczne), termiczne (np. przegrzanie lokalne), jak i chemiczne (np. niekompatybilność materiałów). W ich efekcie w oleju transformatorowym powstają typowe dla danego zjawiska gazy rozpuszczone. Mogą one zaburzyć działanie urządzenia. Ale służą także do identyfikacji danego problemu. W niektórych przypadkach pojawiające się anomalie prowadzą do poważnych zakłóceń w działaniu tych elementów sieci elektroenergetycznej.

Z myślą o inteligentnych sieciach i jeszcze większej efektywności

By dalej usprawniać działanie sieci elektroenergetycznych, niezbędne są modernizacja i rozwój, również technologiczny. Stoen Operator realizuje swoje plany inwestycyjne, co roku zwiększając budżety przeznaczone na nowe przyłączenia, cyfryzację i tzw. smart grids. Spółka digitalizuje własne zasoby, ale pracuje również nad usługami elastyczności rynku elektroenergetycznego.

Takie działania to na przykład projekt rynku pilotażowego dla elastyczności rozproszonej realizowany z m.st. Warszawą  przy współpracy z Politechniką Warszawską. W ramach programu Strateg PW -  „Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza” w strukturze miasta powstanie ekosystem energetyczny. Będzie on zasilany z innowacyjnego układu magazynowania energii oraz rozproszonych źródeł energii odnawialnej. Również rozwój systemu wizualizacji sieci pozwoli na lepsze monitorowanie obciążenia sieci i komunikację między obiektami energetycznymi. Stoen Operator w ramach projektu prowadzi prace pilotażowe, opracuje prezentacje rozwiązań cyfrowych w systemach energetycznych oraz analizę technologiczną, w tym zadba o aspekty techniczne i prawne współpracy z uczelnią w ramach świadczenia usług elastyczności. Zajmie się również ustaleniem parametrów technicznych nowych urządzeń.

Załączniki

docx

2024 10 14 SO Nowoczesne technologie wspierają niezawodność sieci elektroenergetycznej miasta IP

docx 34,4 kB
pobierz
SO_innowacyjne rozwiązania w OSD.jpg

SO innowacyjne rozwiązania w OSD

jpg 258,0 kB
pobierz

Kontakt dla mediów

Masz pytania? Skontaktuj się z nami

Aleksandra Smolarska-Flis

Zespół komunikacji Grupy E.ON w Polsce

Stoen Operator

Zespół komunikacji Grupy E.ON w Polsce


Spółka Stoen Operator Sp. z o.o. zarządza siecią elektroenergetyczną stolicy. Realizuje zadania Operatora Systemu Dystrybucyjnego. Firma rozpoczęła działalność 1 lipca 2007 roku, w wyniku obowiązkowego rozdzielenia sprzedaży i dystrybucji energii, kontynuując realizowane wcześniej inwestycje w stołeczną sieć elektroenergetyczną. 

Obecnie firma dostarcza energię do ponad miliona Klientów w Warszawie i okolicach. Dzięki wysokiej klasy specjalistom, znacznym nakładom inwestycyjnym, jak również nowoczesnym, przyjaznym dla środowiska technologiom, Stoen Operator utrzymuje najwyższe standardy pracy sieci. 

Spółka nieustannie dba o to, by zapewnić mieszkańcom Warszawy energię. Służby techniczne stale monitorują stan sieci elektroenergetycznej, wykonują niezbędne prace eksploatacyjne oraz czuwają całodobowo nad bezpieczeństwem energetycznym miasta.