Stoen Operator
Informacje prasowe

Stoen Operator zapyta dostawców o technologię dla AMI

Pod koniec tego roku Stoen Operator planuje przeprowadzić dialog techniczny z dostawcami. Jego  celem jest ocena dojrzałości technologii komunikacyjnej G3 PLC Hybrid pod kątem jej zastosowania w spółce w przyszłości. Będzie to pierwszy krok na drodze do Fazy III Programu AMI.

Stoen Operator przygotowuje się do uruchomienia postępowania przetargowego na Fazę III Programu AMI. Na przełomie III i IV kwartału 2025 roku spółka planuje zaprosić do składania ofert na dostawy i usługi instalacji kolejnej, trzeciej już transzy tzw. inteligentnych liczników energii elektrycznej. W ramach tych działań Stoen Operator chce pozyskać kontrahentów, z którymi od 2027 roku wymieni w stolicy ponad 300 tys. liczników zdalnego odczytu.

Ponadto, jeszcze pod koniec tego roku, warszawski OSD zamierza rozpocząć dialog techniczny z dostawcami inteligentnego opomiarowania.

W Fazie I i Fazie II realizowanego przez nas Programu AMI postawiliśmy na technologię G3 PLC IDIS. Teraz przeprowadzimy dialog techniczny, którego celem jest zapoznanie się z najnowocześniejszymi rozwiązaniami na rynku. Szczególnie chcemy zwrócić uwagę na technologię G3 PLC Hybrid oraz sprawdzić zaawansowanie technologiczne dostawców. Zależy nam, aby w postępowaniu przetargowym na Fazę III wzięło udział jak najwięcej oferentów –  wyjaśnia Marcin Wilkowski, Program Manager Programu AMI.

Wieloletnie, szeroko zakrojone działania

Stoen Operator, realizując obowiązek wynikający z prawa energetycznego, dokonuje systematycznej wymiany liczników tradycyjnych na liczniki zdalnego odczytu. Zgodnie z wytycznymi z nowelizacji ustawy do 4 lipca 2031 roku każdy odbiorca energii elektrycznej będzie miał zainstalowane to inteligentne opomiarowanie. Wymiana starego urządzenia na nowe jest w pełni bezpłatna, a jej koszty ponosi Operator Systemu Dystrybucyjnego.

Program AMI rozpoczął się w warszawskiej spółce w 2022 roku. W skład programu wchodzi ponad 11 projektów i inicjatyw obejmujących m.in. wdrożenia nowych systemów, optymalizację procesów, czy przystosowanie infrastruktury do przetwarzania dużej ilości danych. Jednym z projektów w ramach Programu AMI jest instalacja liczników zdalnego odczytu. Zgodnie z wymogami Ustawy Prawo Energetyczne przedsięwzięcie obejmuje montaż do końca 2028 roku ok. 1 miliona liczników zdalnego odczytu oraz wdrożenie niezbędnej infrastruktury telekomunikacyjnej i informatycznej.

Na początku 2024 roku zakończyła się Faza I, w której Stoen Operator osiągnął poziom 20% inteligentnych liczników zainstalowanych u odbiorców końcowych. Trwa Faza II Programu, która zakłada osiągnięcie do 2026 roku 60% wymienionych urządzeń. Spółka ma obecnie zamontowanych około 300 tys. nowoczesnych liczników. Bazują one na technologii G3 PLC IDIS z opcją komunikacji zastępczej LTE. Za realizację prac w obecnym etapie odpowiedzialne są konsorcjum Esmetric i Elgama Elektronica oraz firma Kaifa Technology Netherlands. Faza III będzie realizowana od 2027 roku.

Załączniki

docx

2024 11 04 SO Stoen Operator zapyta dostawców o technologię dla AMI IP 2

docx 24,1 kB
pobierz
Liczniki zdalnego odczytu_SO.jpg

Liczniki zdalnego odczytu SO

jpg 79,8 kB
pobierz

Kontakt dla mediów

Masz pytania? Skontaktuj się z nami

Aleksandra Smolarska-Flis

Zespół komunikacji Grupy E.ON w Polsce

Stoen Operator

Zespół komunikacji Grupy E.ON w Polsce


Spółka Stoen Operator Sp. z o.o. zarządza siecią elektroenergetyczną stolicy. Realizuje zadania Operatora Systemu Dystrybucyjnego. Firma rozpoczęła działalność 1 lipca 2007 roku, w wyniku obowiązkowego rozdzielenia sprzedaży i dystrybucji energii, kontynuując realizowane wcześniej inwestycje w stołeczną sieć elektroenergetyczną. 

Obecnie firma dostarcza energię do ponad miliona Klientów w Warszawie i okolicach. Dzięki wysokiej klasy specjalistom, znacznym nakładom inwestycyjnym, jak również nowoczesnym, przyjaznym dla środowiska technologiom, Stoen Operator utrzymuje najwyższe standardy pracy sieci. 

Spółka nieustannie dba o to, by zapewnić mieszkańcom Warszawy energię. Służby techniczne stale monitorują stan sieci elektroenergetycznej, wykonują niezbędne prace eksploatacyjne oraz czuwają całodobowo nad bezpieczeństwem energetycznym miasta.