Badanie IBRiS: Leasing, zakup czy wynajem długoterminowy – jakie finansowanie samochodu jest najkorzystniejsze dla małych przedsiębiorców w czasach kryzysu?

Uwarunkowania ekonomiczne i aktualna sytuacja gospodarcza w kraju najmocniej wpływają na działalność gospodarczą małych, mikro i jednoosobowych firm. Poziom inflacji oraz pozycja naszej waluty względem Dolara czy Euro stanowią kluczowe elementy przy podejmowaniu decyzji biznesowych. W 2023 r. przedsiębiorcy będą musieli jeszcze uważniej planować wydatki oraz szacować wielkość nieprzewidzianych kosztów, które w znacznym stopniu mogą zachwiać miesięcznym budżetem firmy. Koszt finansowania i eksploatacji samochodu jest jednym z największych wydatków, jaki w każdym miesiącu muszą ponieść najmniejsze przedsiębiorstwa. W związku z tym, mali przedsiębiorcy będą musieli niejednokrotnie podjąć decyzję odnośnie do formy finansowania auta i zastanowić się czy dotychczasowe rozwiązanie jest optymalne, czy może należy je zmienić. Czy w obliczu trudnej sytuacji gospodarczej, zakup ze środków własnych, kredyt, czy też leasing są wciąż atrakcyjną formą sfinansowania auta dla małych firm? Jak się okazuje, coraz więcej najmniejszych przedsiębiorców decyduje się na wynajmem długoterminowy samochodów, często zastępując nim dotychczas wykorzystywany klasyczny leasing

Zobacz więcej

IBRiS: Stała rata decydującym czynnikiem dla najmniejszych przedsiębiorców przy planowaniu inwestycji w nowy samochód

Wzrost kosztów produkcji czy brak pewności co do poziomu inflacji, nie sprzyja dużym inwestycjom. Dla wielu przedsiębiorców jednorazowy koszt, jakim jest zakup nowego samochodu firmowego, może być zbyt dużym wyzwaniem finansowym. Według badania przeprowadzonego przez IBRiS Polska na zlecenie Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWLP), to właśnie stała rata jest najistotniejszym czynnikiem decyzyjnym. Jednak to nie jedyny faktor, który ma wpływ na plany dotyczące firmowych samochodów. Minimum formalności, zryczałtowane koszty obsługi zawarte w racie czy możliwość wymiany auta po stosunkowo krótkim okresie użytkowania mają również kluczowe znaczenie.

Zobacz więcej

informacje