W&W Consulting
Informacje prasowe

ZUS może dofinansować poprawę bezpieczeństwa pracy – warto już teraz przygotować się do programu

Koszty świadczeń wynikających z wypadków przy pracy tylko w 2021 r. wyniosły 664 322 700 zł. Koszty pracodawcy to jedno, ale oczywiście kluczową do zaadresowania kwestią pozostaje możliwość poprawy warunków i bezpieczeństwa pracy. Na początku 2023 roku rusza kolejny nabór wniosków na dofinansowanie obszaru BHP przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jak przygotować się do programu?

czytaj więcej

Wyzwanie zatrudniania w szczycie sezonu rolniczego

Okresowe zapotrzebowanie na pracowników sezonowych wzrasta przed okresem żniw i zbiorów, a to powoduje konieczność nie tylko znalezienia wystarczającej liczby osób, ale również zaproponowania im optymalnej formy zatrudnienia. Tam, gdzie gospodarstwa rolne zatrudniają pracowników i występuje zależność pracodawca-pracownik, mogą pojawić się kontrole np. Państwowej Inspekcji Pracy. Konsekwencją pojawiających się w czasie kontroli dużych uchybień, może być nałożenie przez organ kontrolujący kary grzywny.

czytaj więcej

Koszty zwolnień lekarskich – ile firmy płacą za nieodpowiednie warunki pracy?

W roku 2021 było 68 777 poszkodowanych w wypadkach przy pracy, którzy łącznie przebywali 2 589 706 dni na zwolnieniu lekarskim – daje to nieco ponad 7 000 lat nieobecności w pracy! Pamiętajmy, że w Polsce oprócz wypadków przy pracy, które dotyczą wszystkich grup zawodowych, nadal 443 334 osób oficjalnie pracuje w warunkach zagrożenia, co zwiększa ryzyko wypadków czy wystąpienia choroby zawodowej. Sumując koszty świadczeń w związku z wypadkami i nieprawidłowymi warunkami pracy, to łącznie 664 322 700 złotych. Takie kwoty powinny porazić każdego, jeszcze niezdecydowanego pracodawcę. Jednak często się tak nie dzieje. Właściwie dlaczego?

czytaj więcej

Sytuacje kryzysowe podczas letnich obozów i kolonii – o co muszą zadbać organizatorzy?

W roku 2019, ostatnim przed pandemią, w systemie MEN „Baza wypoczynku”* zatwierdzonych zostało około 7 tys. form wypoczynku dla dzieci i młodzieży, w których uczestniczyło 773 243 osób. Taka liczba form i osób może rodzić pytania, czy zawsze wszystko pójdzie zgodnie z planem? A co robić, jeśli jednak coś się wydarzy? Jaka odpowiedzialność spoczywa na organizatorach i o jakie aspekty powinni zadbać zgodnie z obowiązującymi przepisami?

czytaj więcej

Rośnie popyt na pracowników sezonowych. Nawet 30 tys. grzywny za niedopełnienie obowiązków związanych z ich bezpieczeństwem

Jak wynika z danych serwisu OLX, od stycznia do kwietnia 2022 liczba ofert pracy sezonowej wzrosła o 38 proc. Przy czym zainteresowanie zaczęło się już o kwartał wcześniej, niż w 2021 r. Oznacza to, że popyt na pracowników sezonowych jest bardzo wysoki i wielu pracodawców obawia się, że zabraknie rąk do pracy, zwłaszcza przy tych ciężkich w rolnictwie czy budownictwie. Jakie są obowiązki pracodawcy względem osób zatrudnianych na okres wakacyjny?

czytaj więcej

Ewakuacja festiwalu – jakie obowiązki powinien wypełnić organizator?

Corocznie w Polsce odbywają się imprezy masowe na mniejszą i większą skalę. Wg danych statystycznych w latach od 2015 do 2019 rocznie odbywało się około 214 tysięcy imprez zorganizowanych, a uczestniczyło w nich ok. 35 mln uczestników. Co prawda 2020 r. przyniósł znaczne załamanie się tendencji wzrostowych w związku z falą koronawirusa, niemniej jednak zapowiedzi tegorocznych wydarzeń świadczą o przewróceniu trendu w najbliższym czasie.

czytaj więcej