W&W Consulting
Informacje prasowe

Tragiczne wypadki przy pracy „pod wpływem” – czy kontrola trzeźwości pracowników przyniesie oczekiwane efekty?

Przepisy umożliwiające pracodawcom kontrolę trzeźwości pracowników weszły w życie 21 lutego, natomiast w praktyce można je przeprowadzać 2 tygodnie po opublikowaniu stosownego regulaminu w firmie. Tragiczne w skutkach incydenty z ostatnich tylko lat dobitnie potwierdzały, że praca pod wpływem alkoholu czy środków odurzających generuje ogromne ryzyko wypadku zarówno dla samego pracownika, jak również dla osób przebywających w jego otoczeniu.

czytaj więcej

Pracownicy będą bardziej chronieni w sytuacji naruszania prawa przez pracodawcę

Projektowana ustawa ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa w miejscu pracy, która ma na celu dostosowanie do unijnej dyrektywy z 23 października 2019 r., wskazuje na Państwową Inspekcję Pracy jako na organ do udzielania informacji, wsparcia zgłaszających czy przyjmowania zgłoszeń zewnętrznych. Co to oznacza?

czytaj więcej

Ochrona pracujących zdalnie – co w praktyce oznacza nowelizacja Kodeksu pracy?

Już 7 kwietnia br. wejdzie w życie długo wyczekiwana, ale i budząca wiele dyskusji nowelizacja Kodeksu pracy, uwzględniająca m.in. nowe przepisy dotyczące pracy zdalnej. Każda firma, w której pracownicy wykonują pracę poza jej siedzibą, będzie zobowiązana wdrożyć rozwiązania i stosowną dokumentację dla wypełnienia obowiązków wymaganych Kodeksem. Czy nowe przepisy rzeczywiście zapewnią większą ochronę pracowników na tzw. home office?

czytaj więcej

Koszty grypowych nieobecności pracowników – czy firmy mogą się przed nimi uchronić?

Od listopada 2022 roku zachorowalność na grypę w Polsce stale rośnie. Z najnowszych danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego wynika, że w pierwszym tygodniu stycznia 2023 r. liczba zachorowań wyniosła 306,6 tys. w porównaniu do 60,8 tys. w 2022 r. Jak wiemy z absencją chorobową wiążą się koszty, które ponosi zarówno państwo, jak i przedsiębiorcy – czy mogą się przed nimi zabezpieczyć? 

czytaj więcej

Nowelizacja Kodeksu Pracy w zakresie pracy zdalnej - rewolucja czy naturalna ewolucja?

Już z dniem 1 stycznia 2023 r. możemy spodziewać się wejścia w życie nowelizacji Kodeksu Pracy. Tylko od nas zależy, czy obudzimy się w nowej rzeczywistości zaskoczeni formalnościami, które przed nami postawi ustawodawca, czy też będziemy przygotowani do nowego, choć już znanego trybu pracy zdalnej, jednak określonego warunkami brzegowymi.

czytaj więcej

Konsekwencje ataku zimy to też spora odpowiedzialność po stronie firm

Zima to piękny czas, który zarazem stwarza dodatkowe zagrożenia dla pracowników i osób korzystających z terenów przedsiębiorstwa. Podstawowym zagrożeniem jest śliska nawierzchnia. Nie można również zapominać o naciekach lodu na krawędziach dachów czy klasycznych soplach. Ostatnim czynnikiem, ale mogącym powodować największe szkody w infrastrukturze, jest zalegający na dachu śnieg. Pracodawca, jak również administrator obiektu, muszą przeciwdziałać każdemu z tych zagrożeń.

czytaj więcej