W&W Consulting
Informacje prasowe

Bezpieczeństwo dzieci podczas letnich obozów i kolonii – jak zweryfikować kwalifikacje opiekunów?

Wakacje to prawdopodobnie jeden z najpiękniejszych okresów w roku dla młodzieży uczącej się. Oferują niezliczoną ilość form wypoczynku, na które rodzice mogą posłać swoje dzieci. W gąszczu wielu ofert można stracić głowę, trzymajmy ją jednak mocno na karku i weryfikujmy, czy dany organizator w ogóle może taki wypoczynek oferować.

czytaj więcej

Zatrudnianie pracowników z Ukrainy – co z wymaganiami BHP?

Według danych z początku maja br., blisko 120 tys. obywateli Ukrainy podjęło już zatrudnienie w Polsce na uproszczonych zasadach. Oprócz dopełnienia formalności związanych z samym procesem zatrudniania, pracodawcy powinni pamiętać również o wymaganiach związanych z BHP. Nie tylko ze względu na obowiązujące przepisy, ale przede wszystkim w trosce o zapewnienie zdrowych i bezpiecznych warunków pracy.

czytaj więcej

Skala wypadków przy pracy – jaki kluczowy błąd popełniają pracodawcy?

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w 2021 r. zgłoszono 68 777 osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy, tj. o 9,6% więcej niż w roku 2020. Zwiększył się także wskaźnik wypadkowości, czyli liczba osób poszkodowanych przypadająca na 1 000 pracujących, z 4,62 do 5,10. Tragiczne informacje z ostatnich tygodni również potwierdzają, że w kwestii bezpieczeństwa pracowników dużo jest jeszcze do zrobienia. W czym tkwi problem?

czytaj więcej

Wypadki ciężkie przy pracy – jakie konsekwencje oznaczają dla pracodawcy?

Jak podał Główny Urząd Statystyczny, w 2021 r. zgłoszono ponad 68 tys. wypadków przy pracy, z czego prawie 600 osób dotknęły wypadki ciężkie lub śmiertelne. Zdarzenia tego typu negatywnie wpływają na wizerunek firmy,  ale generują również dodatkowe koszty spowodowane m.in. koniecznością wstrzymania prac z powodu absencji pracownika, rekrutacji nowej osoby, wdrożeniem jej do pracy, ale również uszkodzeniem mienia, maszyn i urządzeń.

czytaj więcej

Już co piąty Polak permanentnie zestresowany pracą

Jak wynika z Raportu „Stres w pracy 2021”, obserwujemy drastyczny wzrost liczby osób, które nieustannie odczuwają stres podczas wykonywania obowiązków zawodowych – z 4 proc. w 2020 r. do aż 19 proc. w 2021 r. Powodów tego zjawiska można oczywiście upatrywać w pandemii COVID-19 i przejściu na pracę zdalną oraz niepewnej sytuacji gospodarczej. Jednak obecna sytuacja wojny w Ukrainie i obawy Polaków z nią związane, mogą doprowadzić do nasilenia tego zjawiska na niespotykaną dotąd skalę. Czy i co powinni zrobić w tym zakresie pracodawcy?

czytaj więcej

Co piąty wypadek przy pracy miał miejsce w rolnictwie. Jakie obowiązki spoczywają na zatrudniających pracowników?

Jak podaje GUS, w 2021 roku zgłoszono ponad 68 tys. osób poszkodowanych podczas pracy, z czego 855 wypadków dotyczyło branży rolniczej. Dane te nie obejmowały jednak gospodarstw indywidualnych, a większość wypadków ma miejsce właśnie w małych domowych gospodarstwach rolniczych. Wg danych KRUS, w 2021 r. zgłoszono aż 12 088 takich zdarzeń, co przekłada się na ponad 18 proc. udział wypadków w rolnictwie indywidualnym w ogólnej liczbie zdarzeń.  

czytaj więcej